Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Uygur Halk Edebiyatı Çalışmaları” konferansı 19 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkoloji Toplantıları” adlı etkinlikler kapsamında, Hazırlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Recep Aral “Uygur Halk Edebiyatı Çalışmaları” konulu konferans verdi. Etkinlik, 15 Kasım 2018 Perşembe günü Saat 17:20’de üniversite kütüphanesinin toplantı ve konferans salonunda gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Nurlan Mansurov yaptığı konferansa; Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Türk Filolojisi Bölüm Başkanı Dr. Asil Şengül, Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu’nun yanı sıra  çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Recep Aral konuşmasında “Kazakistan’da Uygur halk edebiyatıyla ilgili en fazla eser veren yazarların Abdukerim Ganiyev, Hezmat Abdullin, Masimcan Zulpikarov, Camal Bosakov, Kurban Tohmatov, Hezim İskender, İlya Bahtiya, Hazim Bayniyazova ve Savutcan Mamatkulov’un olduğunu; Çalışmalar arasında Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi ve Rusçadan Uygur Türkçesine tercüme edilen eserlerin yanı sıra Uygur Türkçesinden Kazak Türkçesine aktarma yapılan eserler de yer aldıklarını ifade etti. İncelenen eserlerin çoğunda, kitapların ismiyle birlikte türlerine de yer verildiği görülmektedir.  Ayrıca bazı eserlerin, yazarların 50., 60., 70. ve 80. doğum yıl dönümlerine; bazı eserlerin de tarihte önemli yeri olan Bolşevik İhtilali’nin 70. yılına, II. Dünya Savaşının 40. ve 60. yılına özel olarak hazırlandığı dikkat çekmektedir.  Hikâye kitaplarında, köy insanlarının hayatı ve emekleri, insanların çalışma isteği, dostluğu, kendi aralarındaki yardımlaşmaları, vatanperverlik, dostluk, barış, sevgi, toplumsal ahlak ve gençlerin davranışları gibi konular ele alınmıştır. Kadınların savaş yıllarındaki zorluklara karşı mücadele ederek köy ekonomisini canlandırmaları, aynı zamanda toplum işlerine, çocuk eğitimlerine, aile ve karı koca ilişkilerine oldukça özen göstermeleri hikâyelere konu edilmiştir. Çocukların enteresan olaylarla dolu hayatlarının kaleme alındığı hikâyeler, gençlere vatan sevgisini, ana babaya sadık olmayı, adaletli ve cesur olmayı öğütlemektedir,” dedi.

Konferansın sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Recep Aral’a Türkoloji Toplantıları etkinliklerine katılımlarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.