Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Dîvân Şiirinde Aşk” konferansı 19 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkoloji Toplantıları” adlı etkinlikler kapsamında, Filoloji Fakültesi Türk Dili Bölümü öğretim üyesi Dr. Armağan Zöhre “Dîvân Şiirinde Aşk” konulu konferans verdi. Konferans, 15 Kasım 2018 Perşembe günü Saat 16.00’da üniversite kütüphanesinin toplantı ve konferans salonunda gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Halil Çetin’in yaptığı konferansa; Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Türk Filolojisi Bölüm Başkanı Dr. Asil Şengül, Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Dr. Armağan Zöhre, dîvân şiirinden Muhibbî’nin, Fuzulî’nin şiirlerinden örnekler verdi. Doğu edebiyatı içerisinde aşk kavramının tasavvuf ve şiir açısından anlamı üzerinde durdu. Zöhre “Aşkın doğuda dert demek olduğunu, şairlerin bu dertle, melankoliyle şiirler yazdıklarını, bu konuda yüz binlerce beyitler yazıldığını,” dile getirdi.

Konferansın sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Dr. Armağan Zöhre’ye, Türkoloji Toplantıları etkinliklerine katılımlarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.