Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Göktürk Yazısının Menşei” konferansı 19 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkoloji Toplantıları” adlı etkinlikler kapsamında, Lev Gumilev Avrasya Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Talgat Moldabay “Göktürk Yazısının Menşei” konulu bir konferans verdi. Program, 15 Kasım 2018 Perşembe günü saat 16:40’ta üniversite kütüphanesinin toplantı ve konferans salonunda gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Malika Şayhistamova yaptığı konferansa; Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Türk Filolojisi Bölüm Başkanı Dr. Asil Şengül, Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Dr. Talgat Moldabay Astana’daki Türkoloji çalışmaları ve Lev Gumilev Avrasya Üniversitesi Türkoloji Bölümünde yapılan ilmî çalışmaları hakkında kısa bilgi verdi. Dr. Talgat Moldabay “Göktürk yazısının çok geniş bir coğrafyada kullanıldığını, bu yazının ayrıca Kafkasya’daki halklar tarafından da kullanıldığını, dünyada Göktürk Orhun yazıtları üzerine uzmanlarının tamamının bir sempozyumda toplanması gerektiğini, birçok meselenin tartışılması gerektiğini,” söyledi. Moldabay “Göktürk yazısının tamamen Türklere ait bir alfabe olduğunu,” sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Dr. Talgat Moldabay’a, Türkoloji Toplantıları etkinliklerine katılımlarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.