Prof. Dr. Tevfik Erdem Ahmet Yesevi Üniversitesinde19 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Akademik Değişim Dairesi koordinasyonu ile misafir öğretim üyesi projesi kapsamında, Hacı Bayram Veli  Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Tevfik Erdem Türkistan Yerleşkesinde ders, seminer, konferans ve bilimsel çalışmalara katılım gerçekleştirdi.

5 -16  Kasım 2018 tarihleri arasında, Üniversitemizin Sosyal Bilimler Fakültesi’nde bir dizi akademik çalışmalarda bulunan Prof. Dr. Tevfik Erdem, “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” konularında Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinde lisans ve yüksek lisans dersleri vererek, bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaştı. Prof. Dr. Tevfik Erdem, üniversitemizdeki programı çerçevesinde 16 Ekim 2018 Cuma günü Merkez Kütüphane’nin Toplantı ve Konferans Salonunda “Gelişmekte Olan Ülkelerin Sosyal Sorunları” konulu bir konferans verdi.

Gelişmekte olan ülkelerin sahip oldukları yetersiz sermaye, düşük nitelikli insan kaynağı (insan sermayesi) hızlı nüfus artışı ve hızlı kentleşmeden kaynaklanan alt yapı sorunlarını kendi başlarına çözemeyeceğine vurgu yapan Erdem, bu sorunları çözebilmek için uzun ve zor bir sürece ihtiyaç olduğunu söyledi. Erdem, ayrıca bu sorunların çözebilmesi için nitelikli eğitime yani insan sermayesine daha fazla kaynak ayırılması gerektiğine vurgu yaptı. Konferansın sonunda Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Eftal Şükrü Batmaz, üniversitemizdeki çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Tevfik Erdem’e teşekkür belgesi takdim etti. 

Programını tamamlayan Prof. Dr. Tevfik Erdem Türkistan’dan ayrıldı.