Dr. Tuğba Şener Avrasya Araştırma Enstitüsünde seminer verdi19 Kasım 2018

 

 

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Tuğba Şener Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Tüketicilerin Yavaş Modaya Yönelik Değer Algıları: Türkiye ve Kazakistan Örnekleminde Bir Araştırma” konulu seminer verdi. 

Seminerinde Dr. Tuğba Şener, ana hatlarıyla “Yavaş Moda” kavramı ve yavaş modadaki kalite anlamı üzerinde çeşitli bilgiler verdi ve, tüketicilerin yavaş modaya yönelik algıları üzerinde Türkiye ve Kazakistan örnekleriyle çeşitli bilgiler sundu. “Slow fashion”, yani yavaş moda kavramının hızlı moda kavramına karşı ortaya çıktığını belirten Dr. Tuğba Şener, hızlı modanın kısa üretim ve dağıtım süreleri, büyük ölçeklerde yüksek model çeşitliliği, uygun fiyat ve trend ürün tasarımı özellikleri taşıdığının altını çizdi.

Seminerinin devamında tüketicilerin yavaş modayı nasıl algıladıklarını açıklayan Şener, yavaş modanın yerel olduğunu ve üretiminde yerel kaynakların ve yerel tesislerin kullanıldığını ifade etti. Örnek olarak, Kazakistan’da yün kaynakları var ise yavaş modaya göre öncelikle yünlü kıyafetler üretilmelidir şeklinde görüşünü ifade etti.

Genel olarak bir değerlendirme yapan Şener, Türkiye’de yerellik ve ayrıcalık, Kazakistan’da ise eşitlik ve işlevsellik özellikleri taşıyan giysilerin, tüketiciler tarafından daha değerli olarak algılandıklarını ifade etti. 

Seminerin sonunda katılımcılar konu üzerinde görüş alışverişinde bulundular.