Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı TÜRKPA 8. Genel Kuruluna katıldı21 Kasım 2018

 

 

 

 

TBMM tarafından düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 8. Genel Kurulu İzmir'de gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın açılış konuşmasını yaptığı "TÜRKPA'nın ilk on yılı ve parlamentolar arası işbirliğinin geleceği: İşbirliğine yeni yaklaşımlar" konulu konferansa Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Macaristan Meclis Başkanı Laszlo Köver, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop ve TÜRKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov katıldı.

Bir araya gelen ülkeler işbirliği ve birlik mesajı verirken ev sahibi TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Devletlerimizin kaderi birbirine bağlıdır. Türk tarihinin en bahtlı dönemindeyiz. Tarihimizde hiçbir zaman bu kadar yakın olma imkânı bulamadık. Ortak dil, ortak kültür ve medeniyet şuuruna sahip olan bir milletin mensupları olarak biz tarihi birlikte yazıyoruz.Bir zamanlar hayal bile edemediğimiz birliklerin kuruluş yıl dönümünü  kutlamak hepimizde tarifi imkansız duyguları beraberinde getiriyor. 2008'de kuruluşunu gerçekleştiren TÜRKPA meclisler arası ilişkileri çok taraflı olarak  kurumsallaştırmaktadır. Türk dili konuşan ülkelerin hükümetleri arasında ilişkiler yıldan yıla gelişiyor. Buna paralel olarak meclislerin de parlamenter  diplomasiyi etkin kullanması, ilişkilerin gelişmesine katkı sağlaması için TÜRKPA  gibi kuruluşlara ihtiyacı var. Dünyadaki benzer teşkilatlarla mukayese edildiğinde geçen 10 yılın başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Örnek çalışmaların  ardından Türk Keneşi, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı kuruluşu  gerçekleşti. Bu toplantı ile iş birliğinin dünü, bugünü ve geleceğini konuşacağız. Uluslararası teşkilatı kurmak önemli bir karar ama onu yaşatmak çok  daha zor. 2008'den bugüne kadar çok önemli aşamalardan geçtik. TÜRKPA bugün  itibarıyla kendini ispatlamış bir kuruluş haline gelmiştir" dedi.

Ege Üniversitesi Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü ve TDK Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fikret Türkmen'in moderatörlüğünü yaptığı konferansın ikinci oturumuna, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Genel Sekreteri Asaf Hajiyev konuşmacı olarak katıldı.

Panelde Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız “Yükseköğretim Alanında İşbirliği Fırsatları: Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Örneği” konulu bir konuşma yaptı.

 

Toplantının ardından TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin’in ve TURKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov’ın katılımıyla aile fotoğrafı çekildi. Yıldırım, Kırgız Meclis Başkanı Çumabekov’a onur madalyası taktı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın başkanlık ettiğiTürk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 8’inci Genel Kurulunda yapılan protokol konuşmaları kapsamında ise Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında bilgi verdi ve üniversitenin Türkiye’nin yurtdışında eğitim veren iki devlet üniversitesinden birisi olduğu hususunu belirtti. Bunun yanında, üniversitenin Türk dünyası ile ilişkilerin güçlenmesi için oldukça önemli bir misyona sahip olduğunu ekledi.