Ünlü Türkolog Prof. Dr. Ramiz Asker Ahmet Yesevi Üniversitesinde konferans verdi22 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü “Türkoloji Yuvarlak Masa Toplantıları” kapsamında Bakü Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı, Rusça, Almanca, Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Özbek Türkçesi, Uygur Türkçesi, Tatar Türkçesi, Başkurt Türkçesi, Gagavuz Türkçesinden 40 civarında eseri ve Divan-ı Lugati’t Türkü Azerbaycan Türkçesine tercüme eden Prof. Dr. Ramiz Asker “Azerbaycan’da Türkoloji’nin Bugünkü Durumu” konulu konferans verdi.

 Türkoloji Araştırmaları Kütüphanesinde 19 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 17.00’de başlayan ve yaklaşık bir saat süren toplantıya; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Nazarbayev Üniversitesi Kazak Dili ve Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yulay Şamiloğlu ve Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu ile enstitü çalışanları, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. 

Bakü Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ramiz Asker, Türkoloji alanında kendi çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Asker “20. Asrın başında Azerbaycan’da Türkoloji’nin çok güçlü olduğunu zamanla bu durumun gerilediğini, günümüzde sayılı çalışmaların kaldığını, Azerbaycan’da Türkoloji’yi yeniden canlandırmak için yeni projelerin yapılması gerektiğini,” dile getirdi. 

Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.