Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesinde Azerbaycan Penceresi kitaplığı açılışı yapıldı22 Kasım 2018

 

Azerbaycan’ın Astana Büyükelçiliği Muavin Konsolosu Memmet Bağırov Üniversitemizi ziyaret etti. 19 Kasım 2018 tarihinde üniversitemizde düzenlenen “Türk Dünyasının Manevi Yenilenmesi ve Büyük Şahsiyetleri”adlı foruma katılan Bağırov, mevcut işbirliği protokolleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Belge-Bilgi Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi içerisinde Azerbaycan Penceresi Ülke Tanıtım Kitaplığı’nın açılışına katıldı.

Üniversite Kütüphanesi’ne Azerbaycan’ı tanıtan yayın bağışında bulunan Bağırov’a Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten, Kütüphane Müdürü Mervert Absametova, Kütüphane Koordinatörü Cengiz Aslan ile Üniversitemizin Azerbaycanlı öğrencileri de eşlik etti.

Kütüphane bünyesinde açılan kitaplık ile ilgili konuşma yapan Azerbaycan Astana Büyükelçiliği Muavin  Konsolosu Memmet Bağırov, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Kazakistan ve Türkiye’nin ortak kurumu olan Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin akademik çalışmalarına katkı sağlamak için çalıştıklarını, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türk dünyasının ortak üniversitesi olarak faaliyetlerini desteklediklerini, bu üniversite ile Azerbaycan üniversitelerinin daha etkin bilimsel çalışma yapmaları için bir araştırma merkezi kurmak istediklerini söyledi.

Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ise yaptığı konuşmada, Azerbaycan Cumhuriyeti Astana Büyükelçilği’nin ilgi ve katılımlarından memnun olduklarını belirterek, bilimsel ve kültürel işbirliğinde ortak etkinliklerin gerçekleştirilmesinin yararına inandıklarını ve üniversite bünyesinde gerçekleştirilmesi düşünülen bilimsel ve kültürel ortak çalışmalara hazır olduklarını vurguladı. Tören, toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.