Ahmet Yesevi Üniversitesinde 24 Kasım Öğretmenler günü programı yapıldı26 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP (Türkiye Türkçesi ile Eğitim Programları) ev sahipliğinde 24 Kasım 2018 tarihinde Ankara Başkent Öğretmenevinde ’’Öğretim Süreçlerini Geliştirme Çalıştayı’’ gerçekleştirildi. Çalıştaya Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, TÜRTEP Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Bekir Buluç ve Doç. Dr. Mustafa Kale, TÜRTEP Danışman Öğretim Üyeleri  ile TÜRTEP Eğitim Destek Uzmanları katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, uzaktan eğitimde uygulamaya dönük güncel öğretim süreçlerinin geliştirmesi gerektiğini vurguladı ve Türkiye'de uzaktan eğitimin çok ilgi gören bir konu olduğunu belirtti. Uzaktan eğitim konusunda nitelikli eğitimin ön plana çıkarılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, "Ülkenin ve toplumun ihtiyacı olan insan gücünü yetiştirme işinde uzaktan eğitim potansiyelinden akılcı bir şekilde yararlanmalıyız. Kitaptaki bilgiyi alıp aynen ekrana aktarır ve buna da uzaktan eğitim dersek yanlış yapmış oluruz. Onun yerine uygun modelleri ve uygun öğretim tasarımlarını seçmeliyiz’ ’dedi.

Çalıştay süresince  TÜRTEP Danışman Öğretim Üyeleri, TÜRTEP Eğitim Destek Uzmanları ve bilgi işlem ekibiyle uzaktan eğitim platformu ve ders materyali geliştirme konusunda görüşler tartışıldı.

Çalıştay sonunda katılımcılara katılım belgeleri verildi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu tarafından Türk Dünyası ezgilerinden oluşan bir müzik dinletisi sunuldu.

Çalıştayın akabinde Öğretmenler Günü vesilesiyle TÜRTEP danışman öğretim üyelerine akşam yemeği verildi. Yemekte konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, ‘’öğretmeyi ve eğitmeyi, yarının geleceği gençlerimizi yetiştirmeyi başarabilenler ancak öğretmenlerdir ‘’ diyerek tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutladı.

Türkiye’de uzaktan eğitim konusunda öncü bir kurum olduklarını söyleyen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesinin uzaktan eğitim uygulamasıyla öğrenci ve öğretim elemanlarının mekân engelini kaldırdığını ve bu uygulamaları ile uzaktan eğitim alanında Türkiye’de âdeta bir marka haline geldiklerini belirtti. Prof. Dr. Musa Yıldız, Danışman Öğretim Üyelerine uluslararası bir devlet üniversitesinde eğitim vermenin ayrıcalığını yaşadıklarına dikkat çekti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, TÜRTEP danışman öğretim üyelerinin bilgi ve deneyimlerinden azami derecede yararlanmanın öncelikli hedef olarak belirlendiklerini söyleyerek, danışman öğretim üyelerinin TÜRTEP’i daha ileriye götürme noktasında yapılacak çalışmalarda üniversitemizin yoluna ışık tutacağına inandığını belirtti.