Çukurova Üniversitesinde ''Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi'' Konferansı29 Kasım 2018

 

 

 

Çukurova ÜniversitesiÖğrenci Konseyi tarafından düzenlenen ''Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi'' başlıklı konferans,  Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın sunumuyla, Çukurova Üniversitesi Akif Kansu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, programın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. Ahmet Yesevi’yi anma etkinliklerinin artık Ahmet Yesevi’yi anlama etkinliklerine dönüştüğünü belirten Musa Yıldız, Türk Dünyasının büyük değerlerinden olan Ahmet Yesevi’nin tüm hayatının ve eserlerinin geniş kitlelerce artık daha dikkatli ele alındığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Ahmet Yesevi’nin, küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğini,  Yesevi adını Yesi şehrinden aldığını, ilk eğitimine 7 yaşında başladığı gibi hayatına ilişkin bilgileri veren Musa Yıldız, yetiştirdiği binlerce öğrenci ile Türk-İslam dünyasına katkılarının yadsınamaz olduğunun altını çizdi.

Fuat Köprülü’nün "Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar" adlı eseriyle kendisine de örnek aldığı Hoca Ahmet Yesevi’yi Türk edebiyatına yeniden kazandırdığını söyleyen Prof. Dr. Musa Yıldız, bu yüzden 2016-2017 yıllarının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi ve Fuat Köprülü yılı ilan edildiği belirtti.

Başta Divan-ı Hikmet olmak üzere yazdığı eserleri ve o eserlerin toplum üzerindeki etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Musa Yıldız Ahmet Yesevi’nin, dönemin siyasi şahsiyetleri ve bunların yönetim felsefeleri üzerindeki etkileri üzerinde de durdu.

Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptığı Ahmet Yesevi Üniversitesinin bu konudaki çalışmalarına örnekler vererek konuşmasını devam ettiren Prof. Dr. Musa Yıldız, hem yetişkinler hem de çocuklar için Ahmet Yesevi’yi anlatan bir çok basılı ve görsel materyalin üretildiğini söyledi.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmet Yesevi Kitaplığı’’ da Çukurova Üniversitesine hediye edildi.