Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığında Nursultan Nazarbayev'in "Büyük Bozkırın Yedi Özelliği" makalesinin değerlendirme toplantısı yapıldı30 Kasım 2018

 

 

Ankara'da eğitim gören Kazak öğrenciler Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığında bir araya geldi.

Toplantıda Kazakistan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in "Büyük Bozkırın Yedi Özelliği" makalesi değerlendirildi.  Toplantının Moderatörlüğünü yapan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, ulu bozkırın büyük değerlerini kaleme alan makaleyi kapsamlı bir şekilde değerlendirdi.  Başkan Yıldız konuşmasında: “Bugün Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın Büyük Bozkırın Yedi Özelliği başlığındaki makalesine nasıl katkı sağlayabiliriz, hangi planları hayata geçirebiliriz konusunu etraflıca ele aldık. Dolayısıyla Üniversitemizin iki yılda bir düzenlediği Türkoloji Kongresini Nursultan Nazarbayev'in talimatına uygun olarak görev verilirse Astana şehrinde organize etmeye niyet ediyoruz”  dedi.

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ise konuşmasında: ‘’Türkiye Cumhuriyeti’nin önde gelen Üniversitelerini ziyaretimiz kapsamında Ankara’da bulunmaktayız. Bu vesileyle Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nin Ankara’da eğitim gören Doktora öğrencileriyle bir araya gelmekten son derece memnunum. Sizlere Atayurt’tan, kutsal Türkistan’dan çok çok selamlar getirdik. Sizler büyük hedeflere ulaşmak için buraya gelip eğitim görmektesiniz. Hedeflerinize üstün başarıyla ulaşarak memlekete dönmelerinizi ve orada büyük görevler üstlenmenizi temenni ediyorum. Üniversitemizin geleceği için planladığımız büyük hedeflere ulaşmak için sizlere çok ihtiyaç duyacağız. Sayın Başkanımızın başında bulunduğu Mütevelli Heyet, öğrencilerimiz için kendi evleri haline gelmiştir. Öğrencilerimiz burada hiçbir şekilde kendilerini yabancı hissetmiyorlar. Destekleri için Sayın Başkanımıza büyük şükranlarımı arz etmek istiyorum.Sayın Cumhurbaşkanımızın makalesine gelindiğinde, Büyük Bozkırın Yedi Özelliği başlığıyla yayımlanan bu makale çok taraflı özellikleriyle dikkat çekmektedir. Makale, geçen yıl yayımlanan Manevi Yenilenme makalesinin devamı niteliğini taşımaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Nursultan Nazarbayev, makalesinde büyük bozkırın yedi özelliğini detaylı bir şekilde ele alıyor ve ulu bozkır uygarlığının dünyadaki diğer uygarlıkları nasıl etkilediğini kapsamlı anlatıyor. İki bölümden oluşan makalenin ikinci bölümünde Cumhurbaşkanımız büyük altı planı sunuyor. En büyük plan, Arşiv – 2025 planıdır. Sırasıyla Cumhurbaşkanımız önemli planları ortaya koymaktadır. Onlardan önemlilerinden birisi de gelecek 2019 yılında Astana’da gerçekleşecek olan Dünya Türkoloji Kongresidir. Dün İstanbul’da bilim adamlarıyla bir araya gelerek bu konuları görüştük. Bugün de Sayın Başkanımız Musa Yıldız’la meseleyi etraflıca görüştük, bu büyük kongrede Üniversitemizin nasıl katkıda bulunacağını ele aldık’’ dedi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar,  değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmasında Büyük Bozkırın Yedi Özelliği başlığıyla yayımlanan bu makalenin Ahmet Yesevi Üniversitesine büyük görevler yüklediğini belirtti. Prof. Dr. Cengiz Tomar, Üniversite olarak gerekli çalışmaları gayretle gerçekleştireceklerinden emin oluğunu ve Ankara’da eğitim gören Doktora öğrencilerinin de katkılarını beklediklerini belirtti.

Toplantıda ayrıca Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Toplu, ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’unun danışmanı Mürsel Kamçı ile Burslu Doktora öğrencileri Alpamus Rahimjanov, Nazira Tursunbayeva ve Bağlan Yermahanov konuşma yaptılar.

Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.