Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazakistan Cumhuriyetinin “Birinci Devlet Başkanı Günü” coşkuyla kutlandı. 30 Kasım 2018

 

2011 yılının Aralık ayında, Kazakistan Parlamentosu Senato genel kurul toplantısında resmi tatil günleri ile ilgili alınan karar ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in hem doğum günü resmi kutlama günü kabul edilmişti.1 Aralık Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Günü  Kazakistan'da 2012 yılından başlayarak  çeşitli törenlerle ülke çapında kutlanmaktadır.

Birinci Devlet Başkanı Günü münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde kutlama programı düzenlendi.  30 Kasım 2018 Cuma günü  Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema salonunda gerçekleştirilen etkinliğe; rektör yardımcıları Prof. Dr. Kemalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umurbek Umbetov, Doç. Dr. Şolpan Esimova, Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten, Dr. Emrekul Abuov’un yanı sıra fakülte dekanları, bölüm başkanları ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Törende açılış konuşması yapan Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten, "Yaklaşık bir ay kadar önce, yine bu salonda aynı coşkuyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümünü, Cumhuriyet Bayramı’nı, hep birlikte kutladık. Bugün ise Kazakistan Cumhuriyetinin Kurucu Cumhurbaşkanı Günü münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Biz artık birbirimizin mutlu günlerini kutlayan, acılarını paylaşan bir bütün haline geldik. Bu noktada üniversitemizin üzerine yüklenmiş olan misyonunu yerine getirdiğini büyük bir mutlulukla değerlendiriyorum." dedi.

Pilten konuşmasının bir bölümünde ise günün anlam ve önemine vurgu yaparak Sayın Nazarbayev'in, bağımsızlık sonrası zor dönemlerde elini taşın altına koyduğunu, vatan ve millet sevgisini her türlü menfaatten üstün tutarak, ateşten bir gömleği giymeye talip olduğunu, tam 27 senedir cumhurbaşkanlığı görevini başarı ile sürdürdüğünü ifade etti. Pilten ayrıca, sayın Nazarbayev'in ileri görüşlü bir politikacı ve müthiş bir stratejist olarak Kazakistan'ı, bölgenin lider devleti pozisyonuna getirdiğini, bu anlamda adını 21. yüzyıl tarihine yazdıran vizyoner bir lider olduğunu belirtti. Pilten, Sayın Nazarbayev'in son makalesi ile de sadece Kazakistan'ın değil, tüm Türk dünyasının bilge lideri, aksakalı olduğunu bir kez daha gösterdiğini, ortaya koymuş olduğu fikirlerin, tüm Türk dünyasını ortak bir kader çizgisinde birleştirecek nitelikte olduğunu sözlerine ekledi.

Rektör Yardımcısı Prof Dr. Umurbek Umbetov ise konuşmasında Kazakistan'ın bağımsızlığında Nursulatan Nazarbayev'in üstün emeği olduğunu, Kazak halkının büyük sevgisi ve saygısını kazanan kurucu liderlerinin doğum gününü her yıl coşku ile kutladıklarını, Nazarbeyev'in aynı zamanda Türk dünyasının çağdaş lideri olarak kabul edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti'nde çok sevildiğini söyledi. Prof. Dr. Umbetov, İki ülkenin ortak üniversitesinde böyle bir günde bir arada kutlama yapmaktan çok büyük memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından program, Nursultan Nazarbaev’in hayatını anlatan sinevizyon sunumu ile devam etti. Törende dombra çalındı, şarkılar söylendi, Kazak kültürünü yansıtan halkoyunları gösterileri yapıldı.