Osmangazi Üniversitesinde ''Türk Dünyası ile Gelecek Tasavvurumuz ve Hoca Ahmet Yesevi'nin Rolü'' Konferansı05 Aralık 2018

 

 

Osmangazi Üniversitesi tarafından düzenlenen ''Türk Dünyası ile Gelecek Tasavvurumuz ve Hoca Ahmet Yesevi'nin Rolü''başlıklı konferans,  Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın sunumuyla, Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Prof. Dr. Musa Yıldız, programın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Dünyasının büyük değerlerinden olan Ahmet Yesevi’nin tüm hayatının ve eserlerinin geniş kitlelerce artık daha dikkatli ele alındığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

Ahmet Yesevi’nin, küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğini,  Yesevi adını Yesi şehrinden aldığını, ilk eğitimine 7 yaşında başladığı gibi hayatına ilişkin bilgileri veren Musa Yıldız, yetiştirdiği binlerce öğrenci ile Türk-İslam dünyasına katkılarının yadsınamaz olduğunun altını çizdi.

 

Başta Divan-ı Hikmet olmak üzere yazdığı eserleri ve o eserlerin toplum üzerindeki etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Musa Yıldız Ahmet Yesevi’nin, dönemin siyasi şahsiyetleri ve bunların yönetim felsefeleri üzerindeki etkileri üzerinde de durdu.

 

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmet Yesevi Kitaplığı’’ da Osmangazi Üniversitesine hediye edildi.