Ahmet Yesevi Üniversitesinde Mangala yarışması yapıldı12 Aralık 2018

 

Türk Üniversiteler Birliği (TÜRKÜNİB)  dönem başkanlığı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesinde  Mangala (Dokuz Kumalak) turnuvası yapıldı. Turnuva,  4-8 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkistan Yerleşkesi 3. Kampüs Bekzat Sattarhan spor salonunda gerçekleştirildi.  Dokuz Kumalak; Türkiye'nin değişik yörelerinde Mankala, Mangala, Kale, Altıev, Meneli Taş, Evcik, Mellegayası ve benzeri farklı adlarla bilinen, çok eski bir Türk zekâ oyunudur.

Turnuvanın açılışını yapan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Ahmet Yesevi Üniversitesi bilimsel alanda olduğu gibi kültür, sanat ve spor alanlarında da aktif rol alan bir üniversite olduğunu vurguladı.

Üniversitemiz bünyesinde düzenlenen Mangala turnuvasına, Kazakistan’ın 14 eyaletinin takımlarının yanı sıra Türkiye, Rusya, Kırgızistan ve Özbekistan’dan da sporcular katıldı. 22 takım ve  toplamda 160 sporcunun yarıştığı turnuva, 8 Aralık 2018 Cumartesi günü final maçı ile tamamlandı. Dereceye giren takımların ödülleri final maçının ardından yapılan kapanış töreni ile verildi. Mangala Turnuvasının bu yılki şampiyonu Kazakistan Aktöbe Eyaleti takımı oldu. Kızılorda Eyaleti takımı İkinci sıranın sahibi olurken, Pavlodar Eyaletinin takımı ise üçüncü oldu. Takımlara ödüllerini Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Ömirbek Umbetov ve Dr. Emrekul Abuov takdim etti. Turnuva ödül töreni ile son buldu.