Ahmet Yesevi Üniversitesinde 27. Bilimsel ve Teorik Öğrenci Sempozyumu yapıldı13 Aralık 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Bilimsel ve Teorik Öğrenci Sempozyumu’nun bu yıl 27’ncisi yapıldı. Öğrencileri hem bilimsel çalışmalara yönlendirme hem de kendilerini kürsülerde ifade edebilme yeteneği kazandırabilmeleri amacıyla Üniversitemizin kuruluşundan günümüze kadar düzenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Söz konusu sempozyuma her yıl olduğu gibi öğrencilerimiz tarafından bu yılda büyük katılım sağlanmıştır. Ayrıca Bilimsel ve Teorik Öğrenci Sempozyumu çerçevesinde öğrencilerin sunmuş oldukları bilimsel çalışmalar değerlendirilerek en iyi tebliğlere ödül veriliyor. 

Bu yıl 29 Kasım–12 Aralık 2018 tarihleri arasında düzenlenen 27. öğrenci sempozyumunda 28 oturumda, 1038 bildiri sunuldu.  Yapılan değerlendirmeler sonucunda, her biri farklı branşlarda olmak üzere 29 öğrenci birincilik, 56 öğrenci ikincilik 84 öğrenci ise üçüncülük elde etti. Dereceye giren öğrencilere ödülleri 12 Aralık 2018 Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi tiyatro ve sinema salonunda düzenlenen törenle verildi. Dereceye giren 26 öğrencinin başarı belgesini Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamalbek Berkinbayev takdim etti. 

Törende konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, öğrenci sempozyumlarının önemine dikkat çekerek, “Değerli öğrencilerimiz öncelikle bu sempozyuma katılımlarınızdan ötürü sizleri tebrik ediyorum. Dünya çapında kıyaslama yapacak olursak Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak bu tür sempozyumları aktif ve profesyonel bir şekilde yürütmektedir. Tabi ki bu konferansların bir çok faydası var. Gelecekte bilim dünyasında çalışacak veya akademisyen, öğretim görevlisi olacak sizlerin bu anlamda hazırlanması, deneyim ve tecrübe kazanması açısından sizlere büyük katkısı olacaktır. Ayrıca burada dereceye giren öğrencilerimiz Kazakistan ve dünya çapında gerçekleşecek olan faaliyetlere de katılarak üniversitemizi Hoca Ahmet Yesevi’nin adına yakışır bir şekilde temsil edeceğine inanıyoruz”dedi.

Bu tür etkinliklerin Türkiye’de de sıklıkla yapıldığına işaret eden Rektör Vekili Tomar, öğrencilere Türkiye’de düzenlenen sempozyumlara katılım sağlamalarını tavsiye ederek,  konuşmasını, öğrenci sempozyumunun üniversitemize, Kazakistan’a ve tüm Türk dünyasına hayırlar getirmesi temennileriyle tamamladı.

Bilimsel ve Teorik Öğrenci Sempozyumu, dereceye giren öğrencilere sertifika takdiminin ardından toplu hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.