Doğumunun 125. Yılında Magcan Cumabay Uluslararası Sempozyumu yapıldı14 Aralık 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Avrasya Milli Üniversitesi tarafından Magcan Cumabay'ın doğumunun 125.yılı anısına İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Uluslararası bir Sempozyum yapıldı.

Doğumunun 125. yılında anılan Magcan Cumabay için gerçekleştirilen sempozyuma Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulvahap Kara, Kazak Devlet Tarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hangeldi Abjanov, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Karaörs, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güljanat Kurmangaliyeva Ercilasun, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Gömeç, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nergis Biray, Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabira Nematzade, L.N. Gumilev Avrasya Üniversitesi Doktora Öğrencisi Jazira Kökbas ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yerlan Jiyenbay konuşmacı olarak katıldılar. 

Sempozyumun açılış konuşmasını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölüm Başkan ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatma Ürekli yaptı.   Ürekli konuşmasında : " Magcan Cumabay Ural Dağı şiirinde şöyle sesleniyor; "Sevgili Ural! Yüzünü ilk sahibine, çevir, bu tarafa dön... Bahadır Türk evlatları! Birleşip, Ural'ı çiğnetmeyiniz! Düşmanın yolunu kesip dizgine sarılınız!" Dolayısıyla bu denli büyük Türk halkına hizmeti geçen, canı pahasına hizmet eden, ömrünü veren tarihi şahsiyetlerin bugünkü nesle tanıtılması, anlatılması çok önemli bir hizmettir.  Dolayısıyla bu amaca hizmet için yapılmış olan bu sempozyumda siz katılımcılar, dinleyiciler ve tüm emeği geçenlere teşekkür diyorum.” dedi. 

Sempozyumu hazırlayan Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdulvahap Kara konuşması ile hem Kazak hem Türk dinleyicilere bir sunum yaptı.

 Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr.  Vakur Sümer şair, vatan sevdalısı Magcan Cumabay’ı Doğumunun 125. yılında anmanın önemini vurguladı. Turancılık konusunda, bütün Türk devletlerini birleştirmek için Hüseyin Nihal Atsız ve Magcan Cumabay’ın hayatları boyunca uğraştıklarını, emek verdiklerini anlattı. 

Açılış konuşmasının ardından dört oturum halinde devam eden sempozyum, değerlendirme oturumu ile sona erdi.