İstanbul'da ''Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi ve Alperenleri'' Konferansı16 Aralık 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, İstanbul'da Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği ''Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi ve Alperenleri'' konferansına konuşmacı olarak katıldı. Hoca Ahmet Yesevi’yi anarken onu tanıtan Fuat Köprülü’yü de anmadan geçmemek gerektiğini ifade eden Yıldız, "Fuat bey çalışmalar yaparak büyük eserinde Hoca Ahmet Yesevi’yi ve onun yolundan giden Yunus Emre’yi yazdı. Her ikisini de rahmet ve minnetle anıyoruz" ifadelerinde bulundu.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi kimdir?" sorusundan hareketle Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatına dair bilgi verdi. Yıldız, Yesevi’nin Yesi şehrinde Arslan Baba’dan ilim aldığını, Buhara’da Yusuf Hemedani’den eğitim aldıktan sonra Yesi’ye döndüğünü ve burada talebe yetiştirmeye başladığını kaydetti.

Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi, Peygamber Efendimizin Mekke’den yaymış olduğu İslam ışığına bir ayna tuttu ve Anadolu’ya yansıttı. Bu ayna Anadolu’da Hacı Bektaş-ı Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar olarak tezahür etti ve Anadolu’yu mayaladılar. Balkanlar’da Sarı Saltuklar, Gülbabalar ve Demirci Babalar olarak tezahür etti. Bugün Anadolu’da Balkanlarda Türklük varsa bu önce Yüce Allah’ın sonra Hoca Ahmet Yesevi'nin sayesindedir" şeklinde konuştu.

Program katılımcıların soruları ile devam ettikten sonra hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.