27. Fakülteler Arası Spor Turnuvası ödülleri sahiplerini buldu17 Aralık 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen fakülteler arası spor turnuvasının 27’ncisi yapıldı. Bu yıl Türk Üniversiteler Birliği (TÜRKÜNİB) dönem başkanlığı çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlik, spor müsabakalarının tamamlanmasının ardından kapanış ve ödül töreni ile sona erdi. 13 Aralık 2018 Perşembe günü Sanat Fakültesi Bekzat Sattarhanov Spor Salonunda düzenlenen kapanış programında dereceye giren takımların ödüllerini Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Rektör Yardımcısı Dr. Emrekul Abuov takdim etti. 

Spor turnuvaları, öğrencilerin spora ilgisini artırma, sosyal faaliyetlere katılımını sağlama ve uluslararası düzeyde yapılan olimpiyatlara sporcu yetiştirme amacıyla düzenleniyor. Üniversitemizin dokuz fakültesi ile İktisadi İdari Bilimler Yüksekokulu ve Yesevi Koleji’nin oluşturduğu takımlar; futbol, voleybol, basketbol, yüzme, halat çekme, bilek güreşi, judo, koşu parkuru, masa tenisi, mangala (dokuz kumalak), dama ve satranç, dallarında yarıştılar. Yapılan müsabakalar sonucunda 27. fakülteler arası spor turnuvasının şampiyonu Sanat Fakültesi oldu. Turnuvada Mühendislik Fakültesi ikinci olurken, Tıp Fakültesi ise üçüncü geldi. 

Ödül töreninde konuşan, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, üniversitelerde derslerin dışında en önemli faaliyetlerden biri de spor faaliyetleri olduğuna vurgu yaparak, “değerli öğrencilerimiz, bu gibi sosyal faaliyetlere katılım gösteren öğrenciler derslerinde daha başarılı olduğu gibi kötü alışkanlıklardan da uzak duruyor. Burada önemli olan derece almak değildir, önemli olan bu tür faaliyetlere katılmak ve sporcu olmaktır. Spor turnuvalarına gösterdiğiniz ilgi ve katılımlarınızdan dolayı sizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum,”diye konuştu.     

Rektör Yardımcısı Dr. Emrekul Abuov ise, spor turnuvalarına katılan öğrencileri tebrik ederek, turnuvada kaybedenin olmadığını, kazananın ise Ahmet Yesevi Üniversitesi olduğunu vurguladı. 

27. Fakülteler arası spor turnuvası kapanış programı dereceye giren takımlara ödüllerinin takdim edilmesi ile sona erdi.