"Doğu Dünyasında Modernleşme Sorunu, Osmanlı Tecrübesinin Analizi" semineri17 Aralık 2018

 

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Çelik Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Doğu Dünyasında Modernleşme Sorunu, Osmanlı Tecrübesinin Analizi" konulu seminer verdi. 13 Aralık 2018 Perşembe günü Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü uygulama dersliğinde gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Dr. Öğretim Üyesi Eftal Ş. Batmaz ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aydarbek Amirbek’in yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Prof. Dr. Yüksel Çelik konuşmasında, modernleşme sorunun güç kavramına ve Doğu ile Batı arasındaki zihinsel farklılığına bağlı olarak karşılaştırmalı bir şekilde sunarak doğu toplumlarının kültürlerine bağlı olduklarından dolayı yenilik hareketlerini benimsemekte sorun yaşadıklarını vurguladı. Ayrıca modernleşme sorunu kapsamında Osmanlı tecrübesi değişime ayak uydurma, sistemin işlemesi ve keşif arzusu çerçevesinde ana hatlarıyla anlatan Çelik,  Osmanlıda reform hareketleri olan Lale Devri, Islahat Fermanı ve Tanzimat ile birlikte büyük değişikliklerin yaşandığını ve özellikle Tanzimat Fermanı ile birlikte köklü reformlar yapıldığını açıkladı. 

Katılımcıların sorularını yanıtlayarak tamamladığı seminerde, Prof. Dr. Yüksel Çelik’e Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.