Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazakistan’ın Bağımsızlığının 27. Yılı coşkusu17 Aralık 2018

 

Kazakistan’ın bağımsızlığının 27. yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde kutlama töreni düzenlendi. 14 Aralık Cuma günü Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik “Kazakistan’ın Bağımsızlık Günü” adlı tiyatro gösterimi ile başladı. Törene, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın yanı sıra rektör yardımcıları, fakülte dekanları ile çok sayıda akademisyen, personel ve öğrenci katıldı. 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, “Kazakistan’ın bağımsızlığının kazanılmasında başta Kazak halkının çeşitli dönemlerdeki bağımsızlık hareketleri, bağımsızlık yanlısı Kazak aydınlarının mücadeleleri ve son olarak Jeltoksan bağımsızlık direnişi sonucu 16 Aralık 1991’de Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde  Kazakistan egemenliğine kavuştuğunu” söyledi. 

Rektör Abdrasilov, Bağımsızlıktan günümüze geçen 27 yıllık süre içerisinde hızlı gelişime açık devlet yönetimi sayesinde Kazakistan pek çok alanda büyük ilerlemeler kaydettiğini, bugün dünya devletleri arasında söz sahibi olarak güçlü ortaklıklar kurduğunu belirtti. Ayrıca Kazakistan, çok uluslu yapısı ile birlik ve beraberlik içerisinde planlanan hedeflere istikrar içerisinde yürüdüğünü dile getirdi. 

Rektör Abdrasilov konuşmasının son bölümünde Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ifade ederek, bu dostluk ve kardeşliğin nişanesi olarak ortak statüye sahip Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin kurulduğunu  dile getirdi. Rektör Abdrasilov, Türkiye’nin de büyük destekleriyle faaliyet gösteren bu üniversitenin, hem Türkistan’da hem de Türk Dünyasında bilimsel gelişmelere öncülük yaptığını ve gençlerin yetiştirilmesinde önemli rol oynadığını belirtti.   

Akabinde söz alan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise Türk Kazak kardeşliğini vurgulayan samimi bir konuşma yaparak, “Sevgili Kazak kardeşlerimiz, en samimi duygularımla belirtmek isterim ki biz Kazakistan’ın bağımsızlığını kendi bağımsızlığımız gibi görüyoruz, sizin milli marşınızı dinlerken istiklal marşımız okunuyormuş gibi muhabbet besliyoruz ve bu duygular içerisinde kendi bağımsızlığımızı kutladığımız gibi Kazakistan’ın bağımsızlık gününü kutluyoruz” diye konuştu. 

Rektör Vekili Tomar konuşmasının bir bölümünde, Anadolu’nun ihyasında ve inşasında Hoca Ahmet Yesevi’nin büyük katkısı olduğuna vurgu yaparak, “Bizim atalarımız burada Yesevi’nin ocağında yetişip Anadolu’ya göç ettiler ve Anadolu’yu Türk ve Müslüman yurdu haline getirdiler. Tabi uzun bir zaman oldu, farklı dönemler yaşandı, sizler Sovyet rejiminin egemenliği altında kaldınız. Ancak şunu söylemek isterim ki gönüllerimiz hep buradaydı, 1991’e kadar Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını sabırsızlıkla bekledik. Nitekim Kazakistan bağımsızlığını ilan ettiği zaman bunu coşkuyla kutladık. Şimdi burada sizlerle beraber bu mutluluğu paylaşmaktan da onur duyuyoruz” dedi. 

Almatı, Astana ve Türkistan vizyonu

Rektör Vekili Tomar konuşmasının son bölümünde ise Kazakistan bağımsızlığını kazanmasında ve devletin gelişmesinde Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in vizyonuna dikkat çekerek, “Kazakistan’ın bağımsızlığı dendiğinde akla ilk Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev gelir. Onun yüksek siyaset anlayışıyla Kazakistan bağımsızlığını elde etmiş ve Almatı, Astana ve Türkistan vizyonu doğrultusunda  da Kazakistan büyük gelişmeler kaydetmiştir. Önce Astana’nın başkent ilan edilmesi ve ardından da Türkistan’ın manevi başkent seçilmesi Türk Dünyası açısından son derece önemli bir gelişme olmuştur. Elbette bu gelişmelerin sembolü de Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesidir,” diyerek, konuşmasını “Türkiye ve Kazakistan ilelebet payidar kalacaktır” sözleriyle tamamladı

“Kazakistan’ın bağımsızlık Günü” kutlama töreni, açılış konuşmalarının ardından üniversitemizde bazı akademisyen ve personeller, görevlerindeki performanslarından dolayı üstün başarı madalyası ve belgesi ile ödüllendirildi. Büyük ilgi ve coşku ile gerçekleşen programda şarkılar söylendi, şiirler okundu ve  Kazak kültürünü yansıtan halkoyunları gösterileri yapıldı.