"Uluslararası Türk-Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi" Ankara'da Yapıldı17 Aralık 2018

 

Uluslararası Türk-Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi’nin (UTRAK) ilki, 14–16 Aralık 2018 tarihleri arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, St. Petersburg Devlet Üniversitesi ve Kazan Federal Üniversitesinin Akademik katkılarıyla Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde yapıldı.

Programın açılış konuşmalarını Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı, Journal of History Studies editörü ve Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Köse yaptı.

Türkiye ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden 200’ü aşkın bilim insanı kongreye sunum yapmak üzere katıldığını bildiren Prof. Dr. Osman Köse, “Kongrede Türkiye ve Rusya başta olmak üzere çevre ülkelerden gelecek olan bilim insanları Türk ve Rus dünyasını siyasi, sosyal, askeri ve iktisadi olarak inceleyerek ortaya koyacakları sonuçlarla gelecekte Türk–Rus ilişkilerinin sağlam zeminde ilerlemesine bilgi noktasında katkılar sağlayacaktır” dedi.

Türkiye'den, Türk dünyasındaki ülkelerden ve Rusya'dan bilim insanlarının katıldığı kongreye Rusya ile ilgili özellikle tarih, edebiyat, sosyoloji, psikoloji, değişik alanlarda çalışan 200’ü aşkın öğretim üyesi 20 oturumda 2 gün boyunca bildiri sundu.

Kongre sonunda bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Türk-Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi’nin ikincisinin St. Petersburg Devlet Üniversitesinde düzenlenmesine karar verildi.