Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Anadolu Ajansı'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı.18 Aralık 2018

 

 

AA foto muhabirlerinin yurt içinde ve yurt dışında çektiği fotoğrafları inceleyerek bilgi alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, daha sonra "haber", "yaşam" ve "spor" kategorilerinden oluşan "Yılın Fotoğrafları"nı oyladı.

İlk olarak "haber" kategorisindeki fotoğrafları inceleyen Prof. Dr. Musa Yıldız,bu kategoride Halil Fidan'ın "Türk Bayrağı Afrin'de"adlı fotoğrafa oy verdi. Afrin'de Türk bayrağını görünce çok duygulandığını dile getiren Prof. Dr. Musa Yıldız, "Askerimizin adaletin tesisi için gittiği Afrin’de bayrağımızın dalgalanması gerçekten gurur ve onur verici bir tablodur’’ dedi.

"Yaşam" kategorisinde oyunu İlhami Çetin'in "Ali dede ve kedisi", isimli fotoğraf için kullanan Prof. Dr. Musa Yıldız, Anadolu insanının ne kadar merhametli olduğunu anlatması açısından fotoğrafı çok başarılı bulduğunu, Hoca Ahmet Yesevi’nin :

  "Nerde görsen gönlü kırık, merhem ol sen,

 Öyle mazlum yolda kalsa, yoldaşı ol sen,

Mahşer günü dergâhına yakın ol sen,

          Ben-benlik güden kişilerden kaçtım ben işte."

dörtlüğünün tabloya bürünmüş hali olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, "spor" kategorisinde ise tercihini Ali Atmaca'nın objektifine "3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği"nden yansıyan "Ata sporu"fotoğrafından yana yaptı.

Oylamadan sonra düşüncelerini dile getiren Prof. Dr. Musa Yıldız, AA'nın artık geleneksel hale gelen ve dünya standartlarında yürüttüğü "Yılın Fotoğrafları" faaliyetini takdirle izlediğini söyledi.

"Her biri aslında birbirinden anlamlı, birbirinden güzel ve hayatın bir başka yönünü derinlikli ifade ediyor. Bu fotoğraflar arasında seçim yapmak oldukça güç oldu" diyen Prof. Dr. Musa Yıldız, fotoğrafları çekenleri tebrik ederek organizasyonda emeği geçen Anadolu Ajansı'nın yönetici ve çalışanlarına da teşekkür etti.