Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türk İşbirliği Kurumları ve Gelecek Vizyonları” konferansı 21 Aralık 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü, “Türkoloji Yuvarlak Masa Toplantıları” etkinlikleri kapsamında Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Kürşad M. Sarıarslan “Türk İşbirliği Kurumları ve Gelecek Vizyonları” konulu konferans verdi. TÜRKPA kuruluşunun 10. Yılı ve  Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRKÜNİB dönem başkanlığı dolayısıyla tertip edilen etkinlik, 20 Aralık  2018 tarihinde Türkoloji Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

Dr. Kürşad Sarıarslan burada yapmış olduğu konuşmada, Türk dili konuşan ülkeler, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, dil, kültür ve tarih birliği üzerinden birbirleriyle olan ilişkilerini kurumsallaştırması, düzenli bir yapıya kavuşturulması ve ilişkileri geliştirmek amacıyla oluşturulan kurumlar hakkında bilgi verdi.

Türk Keneşi’nin uzmanlık kuruluşları ve ilgili kuruluşlar ile ilişkilerini ayrıntılı olarak açıklayan Sarıarslan, Uluslararası Türk Akademisi, Türk Kültür ve Mirası Vakfı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı-TÜRKSOY, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi-TÜRKPA ve Türk İş Konseyi’nin görev ve çalışma alanlarına değindi. Türk Keneşi, Türk Üniversiteler Birliği TÜRKÜNİB’in önemi üzerinde duran Sarıarslan, bu oluşumun şuanda dönem başkanlığını yürüten Ahmet Yesevi Üniversitesi öncülüğünde ivme kazanacağına olan inancını ifade etti. 

Konferansın sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan konuşmacı Dr. Kürşad Sarıarslan’a, Türkoloji Yuvarlak Masa Toplantıları etkinliklerine katılımlarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.