Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov basın mensuplarıyla bir araya geldi 28 Aralık 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov bilgi toplumu ve gelişim meseleleri konusunda basın toplantısı düzenledi. Etkinlik, 25 Aralık 2018 tarihinde Türkistan Eyalet Valiliği Medya Merkezinde gerçekleştirildi. Basın toplantısına bölgenin medya temsilcileri katılarak bilimsel potansiyelin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi edindi. 

Rektör Abdrasilov konuşmasında, üniversitemizde 2018-2019 eğitim öğretim yılında yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık programlarında kontenjan oranının  %30 artırıldığını belirtti. Rektör Abdrasilov, eğitim, bilim ve akademi çalışmaların geliştirilmesi amacıyla birçok kurum ve kuruluşlarla ikili iş birliği yaptıklarına vurgu yaparak, Kazakistan’ın önde gelen araştırma merkezleri ve enstitüleri olan  K.C. Milli Eğitim Bakanlığı bağlı Biyoteknoloji Merkezi, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü ve Tarih ve Etnoloji Enstitüsü ile anlaşmalar yapıldığını ve ayrıca Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile işbirliği içerisinde olduklarını ifade etti. Ayrıca  Kentav Trafo Fabrikası ile elektrik enerjisi, bilişim teknolojileri ve siber güvenlik alanları doğrultusunda ortak teknopark kurma konusu üzerinde çalışmalar yapıldığını kaydetti. 

Rektör Abdrasilov  “Üniversitemiz bilim adamlarının araştırma çalışmaları ulusal reyting kurumlarında  dört büyük ödül kazandı. Bunun yanı sıra üniversitemizin iki öğrencisi Scopus (ELSEVIER) şirketi tarafından düzenlenen Scopus Award-2018 yarışmasında “Best Researcher in Humanities” ödülü kazandı. Ayrıca üniversitemizin Haberci dergisinin Milli Eğitim Bakanlığı dergileri listesine alınması büyük başarılardan biridir” diye konuştu.