Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkistan Eyaleti Liseler Arası Bilgi Yarışması yapıldı 08 Ocak 2019

 

Türkistan Eyaleti Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından lise son sınıf öğrencilerine yönelik bilgi yarışması yapıldı. Liseler arası bilgi yarışması, öğrencilerin üniversite sınavı öncesinde  öğrenim seviyelerini test etmelerini ve  öğrencilerin derslere olan ilgi ve isteklerinin artırılması amacıyla düzenleniyor.

3-6 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılan bilgi yarışmasının Üniversitemizin Kültür Merkezinde gerçekleştirilen açılış töreninde Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ile Türkistan Eyaleti Milli Eğitim Müdürü İsatay Ömirzakulı konuşma yaparak, öğrencilere başarı dileklerinde bulundular. Açılış programından önce öğrencilere üniversite tanıtım fuarı yapılarak üniversitemizin fakülte ve bölümleri hakkında tanıtım yapıldı. 

Türkistan Eyaleti şehir merkezi, ilçe ve köy okullarından lise son öğrenciler katıldığı yarışma 3-6 Ocak tarihlerinde, test, yazılı ve sözlü olmak üzere üç aşamada gerçekleştirildi. Yarışmaya sosyal bilimler alanında 505 öğrenci, sayısal bilimler alanında 498 öğrenci olmak üzere toplam  1003 öğrenci katıldı. Yapılan sınavlar sonucunda dereceye giren öğrenciler belirlendi. Yarışmanın birincilerine ödüllerini 6 Ocak 2019 tarihinde yapılan kapanış ve ödül töreninde Rektör Abdrasilov takdim etti.

Törende konuşan Rektör Abdrasilov, bu tür sınavlarda öğrenciler kendilerini test etme imkanı bulduklarını ve üniversite sınavlarına daha iyi hazırlandıklarına vurgu yaptı.