Avrasya Araştırma Enstitüsü araştırmacılarından Ajar Serikkaliyeva “Ortak Kader Topluluğu: Çin Dış Politikasında Yeni Eğilimler” konulu seminer verdi11 Ocak 2019

 

 

 

10 Ocak 2019 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü araştırmacılarından Ajar Serikkaliyeva “Ortak Kader Topluluğu: Çin Dış Politikasında Yeni Eğilimler” konulu seminer verdi.

Ajar Serikkaliyeva seminerinde, ana hatlarıyla, 14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Pekin'de düzenlenen “Tek Kuşak Tek Yol” forumunda Çin tarafından öne sürülen “Ortak Kader Topluluğu” kavramı hakkında bilgi verdi. Serikkalieva bu kavramın tanıtımı yaptı, ve Deng Xiaoping döneminin ve buna koşut olarak  “fırsatları gizleme ve zamanı bekleme” ilkesinin artık sona erdiğine işaret etti. Pekin, daha önce anakara Çin ve Tayvan arasındaki bağlantıları ifade etmek için “ortak kader” terimini kullanmıştı. Çin’in diğer egemen devletlerle ilişkilerine odaklanan Ortak Kader Topluluğu, önce Eylül 2011’de Çin’in barışçıl gelişimi çerçevesinde Beyaz Kitap’ta, daha sonra da Kasım 2012’de Çin Komünist Partisi’nin 18. Ulusal Kongresi’nde yer aldı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Mart 2013'te göreve başladığından beri bu kavram daha fazla dikkat çekmektedir. Yurt dışına yaptığı resmi ziyaretlerde bu kavramı birçok kez destekleyen Xi Jinping, Ekim 2017’de Çin Komünist Partisi’nin 19. Ulusal Kongresi’nde de buna vurgu yaptı.

Konuşmacı ayrıca, Xi Jinping’in devlet başkanlığında Çin'in uluslararası arenadaki rolünün arttığına dikkat çekti. Özellikle Xi Jinping’in dış politikanın yeniden canlandırılması konusundaki çabaları arasında; Tek Kuşak Tek Yol girişiminin başlatılması, Çin'in küreselleşmenin savunucusu olduğuna ilişkin Davos'taki konuşması, Güney Çin Denizi konusunda ilerleme kaydedilmesi; ülke dışındaki ilk askeri üssün açılması ve Çin'in uluslararası arenada yeniden ağırlık kazanması yer almaktadır. Seminerde, Çin’in uluslararası arenadaki bu ve benzeri planlarının uygulanmasına ülke içindeki otoriter yaklaşımın da eşlik ettiği belirtildi.

Seminerin sonunda soru-cevap ve tartışma kısmına geçildi ve katılımcılar konu ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.