Ankara’da Burslu öğrencilerle “Alaş’ın Azaplı Yolu” kitabının değerlendirme toplantısı yapıldı17 Ocak 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden Kazakistanlı burslu öğrencilerle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kitap okuma değerlendirme toplantısına katıldı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu’nun koordinatörlüğünde devam eden toplantının Ocak ayındaki konusu, Cemal Şafak’ın Türkçeye çevirdiği Prof. Dr. Kulbek Ergöbek’in  “Alaş’ın Azaplı Yolu (Kazak Edebiyatı ve Eleştiri Dünyası)” adlı eseri oldu. 

Daha önce Ahmet Yesevi Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmış Çevirmen Cemal Şafak’ın da katıldığı toplantıda Prof. Dr. Musa Yıldız, öncelikle katılımlarından dolayı Cemal Şafak Bey'e teşekkür etti ve  öğrencilere yaptığı konuşmada, eğitimlerini kısa sürede tamamlayıp Atayurda dönmelerini ve orada bir an önce Ahmet Yesevi Üniversitesine hizmet etmeleri gerektiğini vurguladı. Öğrencilere Türkiye’de iyi bir eğitim aldıklarını ve ülkelerinde daha iyi başarılara imza atacaklarına inandığını belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, Başkanlık olarak her türlü desteği imkânlar dâhilinde vereceklerini belirtti.

 Toplantı öğrencilerin sorularının ardından sona erdi.