Kazakistan’da Gençler Yılı Açılışı Yapıldı23 Ocak 2019

 

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 5 Kasım 2018 tarihinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında 2019 yılını Gençler Yılı olarak ilan etmişti. Söz konusu Gençler Yılı açılışı, 23 Ocak 2018 Çarşamba günü "Bağımsız  Devletin Gençleri"adı altında Astana’da törenle yapıldı. Program Kazakistan’ın devlet Televizyonundan canlı olarak yayınlandı. Etkinlik, Üniversitemizin Kültür Merkezi Toplantı ve Konferans Salonunda takip edildi.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nin yönetici,  akademisyen ve öğrencilerinin  de izlediği Nazarbayev’in halka hitabında Kazakistan’ın tanınmış gençlerinin başarıları gösterildi. Törende ilk olarak, çeşitli alanlarda başarı elde eden Kazakistanlı gençler  sunum yaptı. Etkinlik kapsamında ayrıca tanınmış girişimciler, genç liderler, ülkenin tüm sektör temsilcileri, bilim ve sanat alanındaki profesyonel gençlerin katılımı ile  çeşitli alanlarındaki başarılar hakkında bilgi paylaşıldı.  

Devlet Başkanı Nazarbayev, gençlerin fikir ve görüşlerinin önemli olduğunu, yeni neslin temel başarısının  çağdaş  bir eğitim sistemi ile motive edilmesi gerektiğini ifade etti.  Nazarbayev, gençlerine devlet desteğinin gelecek nesiller için çok büyük bir enerji sağladığını belirtti. Ayrıca forumda geleceğin teminatı gençler için projeler sunuldu ve programlar gösterildi. 

Nazarbayev,  gençliğe hitabının sonunda, “Türk dünyasının enerjik gençliği için sorumluluk bilinciyle, 2019 yılı içerisinde daha çok çalışacaklarını” söyledi.

Program, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ile Rektör Vekili Prof.Dr. Cengiz Tomar’ın değerlendirme konuşmalarıyla sona erdi.