Kazakistan Kamu Hizmetleri Ajansı Ahmet Yesevi Üniversitesi çalışanlarıyla bir araya geldi28 Ocak 2019

 

Kazakistan Kamu Hizmetleri ve Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Almatı Şubesi Daire Başkanı KaırjanTokuşev ve  Türkistan Eyaleti Daire Başkanı Galım Tursınbayev beraberindeki heyeti ile birlikte Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret ettiler. Kamu Hizmetleri ve Yolsuzlukla Mücadele Ajansı heyeti, Üniversitenin kütüphanesindeki ''Sanal Urpak Sergisini'' inceleyerek Doğruluk Merkezi standında bir toplantı yaptılar. 

25 Ocak 2019 Cuma günü Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte, Kamu Hizmetleri Temsilcileri, Üniversite yöneticileri ile birlikte bölgenin eğitim bölüm başkanları ve öğretmenleriyle bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, asıl görevin gençleri yurtseverlik konusunda eğitmek, milli bilinç ve şuurla yeni nesiller yetiştirmek olduğunu açıklayarak geleceğin ancak eğitim ve ebeveynlik bilinci ile daha olumlu olacağına vurgu yaptı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında, Hz.Ömer’in “Adalet mülkün temelidir” sözünü hatırlatarak, bir devletin varlığının ve birliğinin, adaletle doğrudan ilişkili olduğunu söyledi. Adaletin ise sadece kanunlarla sınırlandırılmaması gerektiğini belirten Rektör Vekili  Tomar, sosyal adaletin tesisi, yani rüşvet ve yolsuzluğun tamamen ortadan kaldırılmasının,  bir memleketin gelişmesi için önemine dikkat çekti. Tomar, ayrıca insanın ancak Allah’a ve topluma karşı hesap vermesi sorumluluğunun bilincinde ve kendi vicdanını dinleyerek bunu başarabileceğine vurgu yaptı. 

Toplantıda, Kairzhan Tokuşev, neslin bilincini genişletmek ve çok fazla düşünmek için uluslararası deneyimi kullanma gereğini vurguladı. Tokuşev, yolsuzlukla mücadelede; öncelikle cezalandırmanın değil, onu önleme yollarının bulunarak uygulanmasının büyük bir başarı olacağını, bu mücadelenin genç nesle açık ve yönetişimin şeffaflığı çerçevesinde, yolsuzlukla mücadele kültürünün oluşturulması için birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi. 

Toplantı katılımcıların değerlendirme konuşmalarıyla sona erdi.