Ahmet Yesevi Üniversitesi Kış Spor Oyunlarının Şampiyonu Türkistan Ahmet Yesevi Koleji oldu28 Ocak 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi akademisyen ve idari personeli arasında geleneksel olarak düzenlenen spor turnuvası etkinlikleri 14-25 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Kazakistan  Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Doğru–Manevi Uyanış-Ulusal Kalkınma” makalesi kapsamında  ve TÜRKÜNİB dönem başkanlığı çerçevesinde tertip edilen spor turnuvalarının açılışı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi 3. Kampüs Bekzat Sattarhanov Spor Salonunda 14 Ocak 2019 tarihinde Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın başlama vuruşuyla açılış yapmıştı. 

Rektörlük, Kentav Enstitüsü, Türkistan Ahmet Yesevi Koleji ve Fakültelerin oluşturduğu takımlarının yer aldığı spor turnuvası; futbol, basketbol, voleybol (kız–erkek), Dokuz Kumalak, satranç (kız–erkek), dama (kız–erkek), halat çekme, kol güreşi,  yüzme (kız–erkek), masa tenisi (kız–erkek) ve koşu (kız–erkek) olmak üzere 11 dalda  düzenlendi.

Dostluk, kardeşlik ve dayanışma içerisinde gerçekleşen turnuva tüm spor müsabakaların tamamlanmasıyla bu yılın şampiyonu belirlendi. Tüm alanlarda başarı gösteren Türkistan Ahmet Yesevi Koleji kupanın sahibi oldu. İkinci sırada Filoloji Fakültesi takımı derece alırken, Mühendislik Fakültesi ise üçüncü geldi.

25 Ocak 2019 Cuma günü düzenlenen kapanış ve ödül töreninde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Umirbek Ümbetov ile Doç. Dr. Pusat Pilten birer konuşma yaparak, dereceye giren takımların ödüllerini takdim ettiler. Kış Oyunları Spor turnuvası toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.