Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Ulu Bozkırın Fotoğrafları” Sergisi01 Şubat 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinde ‘Ulu Bozkırın Fotoğrafları’ adlı bir fotoğraf sergisi düzenlendi. Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nursultan Nazarbaev’in yakın zamanda yayınladığı ‘Ulu Bozkırın Yedi Unsuru’ makalesi kapsamında Kazakistan’ın bozkır kültürünü yansıtan fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. 

Serginin açılışını yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in  birer konuşma yaptığı etkinlik, 31 Ocak 2019 tarihinde Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından hazırlanan serginin gerek fotoğraf çekim aşaması, gerekse hazırlanıp sunulması açısından profesyonelce yapıldığına dikkat çekerek, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak sanata ve sanatçıya önem veren bir üniversite olduklarına vurgu yaptı. Nursultan Nazarbayev’in ‘Ulu Bozkırın Yedi Harikası’ adlı  makalesinin Türk dünyasında büyük yankı uyandırdığını, Türk Dünyası medeniyetinin bütün unsurlarının yeniden araştırıldığını, Türklerin insanlık tarihindeki yeri ve öneminin yeniden keşfedildiğini belirtti. 

Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise üniversitelerin belli bir misyonu olduğunu, Ahmet Yesevi Üniversitesi Kazakistan’da ilim,  bilim, fen ve teknoloji alanında çalışıp üretecek gençler yetiştirmek için büyük çaba gösterdiğini, elbette bunun yanında toplumun ihtiyaçlarına ve kültürüne de önem verdiğini söyledi.  Şimşek, açılışı yapılan bu serginin Üniversitedeki kültürel ve sanatsal çalışmaların seviyesinin  bir göstergesi olduğunu belirterek sergi için fotoğraf çeken ve bu sergide emeği olan öğrenci ve öğretim üyelerine teşekkürlerini iletti.

“Ulu Bozkırın Fotoğrafları” adlı fotoğraf sergisinin bir hafta süresince açık kalacağı bildirildi.