Avrasya Araştırma Enstitüsü Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksinde04 Şubat 2019

 

 

Avrasya Araştırma Enstitüsü, geçtiğimiz yıl ilk kez girdiği Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksinde 2018 yılında önemli bir yükseliş yakalamış ve Orta Asya’daki en iyi düşünce kuruluşları arasında yerini sağlamlaştırmıştır.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesine bağlı Avrasya Araştırma Enstitüsü olarak kuruluşundan itibaren özelde Orta Asya ve genelde Avrasya bölgesi üzerine ekonomi, enerji, finans, siyaset ve kültürel konular başta olmak üzere birçok alanda çeşitli konularda akademik çalışmalar ve etkinlikler düzenlemektedir. 

Bilgiyi stratejiye dönüştürme hedefi ile çalışan Avrasya Araştırma Enstitüsü bölge hakkındaki başta ekonomi, enerji, uluslararası ilişkiler ve tarih gibi akademik çalışmalarda özellikle Türkçe, Kazakça ve İngilizce literatüre katkısı gün geçtikçe artmaktadır. Düzenlemekte olduğu faaliyetleri ile kısa sürede adından söz ettiren Avrasya Araştırma Enstitüsünün başarısı uluslararası alanda giderek daha fazla tescillenmektedir.

Bu çerçevede, geçen yıl ilk defa girdiği Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksinde bu yıl ilan edilen listelemede daha önce girmeyi başardığı ‘Orta Asya’daki en iyi düşünce kuruluşları’ ile en iyi ‘Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Düşünce Kuruluşları’ kategorilerinde yükselişini sürdürmektedir. 2007’den bu yana yayınlanan endekste 2018 yılı listelemesine dünya çapında 8100’den fazla düşünce kuruluşu katılmıştır. Bunların arasında ‘Orta Asya’daki en iyi düşünce kuruluşları’ kategorisine sadece 65 kuruluş alınmış olup enstitümüz 2018 yılında geçen seneye göre 8 basamak yükselerek 58. sıraya yerleşmiştir. En iyi ‘Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Düşünce Kuruluşları’ kategorisinde ise listeye giren 155 kurum arasından 148. sırada yer almaktadır.

Bu yıl ayrıca ‘Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Düşünce Kuruluşları’, ve ‘İnterneti En İyi kullanan Düşünce Kuruluşları’ listelerine de giriş yapmış bulunmaktayız. Sosyal medya kategorisinde değerlendirilen 86 kuruluş arasına 84. sıradan ve en iyi internet kullanımı kategorisinde yer alan 65 kurum arasına 60. sıradan girerek yerini almıştır.