Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Murat Jurinov’a Rus Bilimler Akademisi Petro Kapitsa Ödülü04 Şubat 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Murat Jurinov, Rus Bilimler Akademisi Petro Kapitsa Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

 Kazakistan Bilimler Akademisi Başkanı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Murat Jurinov, Maden Elektrokimya alanında “Asit Çözeltide Titanyumun Kimyasal Elektrolizle Eritilmesi”konulu çalışması ile Rusya Bilimler Akademisi tarafından  “Petro Kapitsa” ödülüne (Rusların bilim alanında verdiği en büyük bilimsel ödül)  layık görülerek  kendisine altın madalya verildi.

Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Murat Jurinov’un uluslararası alanda yapmış olduğu bu çalışma nedeniyle Rusya Federasyonu Bilimler Akademisi tarafından 25.01.2019 tarih ve 289 Sayılı kararı ile üstün başarı sertifikası ve altın madalyası takdim edildi. 

Mütevelli Heyet Üyesi Bilim adamı Prof. Dr. Murat Jurinov’un bu başarısı Mütevelli Heyet Başkanlığı ve  Üniversite Rektörlüğü tarafından takdirle karşılanarak, tebrik edildi. Jurinov’un bu başarısı Kazakistan, Türkiye ve Türk dünyasında sevinçle karşılandı.