Kazakistan Parlamentosu Milletvekilleri Ahmet Yesevi Üniversitesinde 06 Şubat 2019


Kazakistan Cumhuriyeti Parlamento üyelerinden oluşan bir grup heyet Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti.  
Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Milletvekili Kuanış Sultanoviç, Ercan Kudaybergen ve Nur Otan Partisi'nin Türkistan Eyaleti İl Başkan Yardımcıları Nurmakhan Mijatovich ve  Kenes Garapuly çeşitli ziyaretler ve incelemelerde bulunmak üzere geldikleri Türkistan Eyaleti’nde Üniversitemizi gezerek öğrencileri ile bir araya geldiler. 
Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile rektör yardımcılarının da eşlik ettiği toplantı 5 Şubat Salı günü Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıda konuşan Rektör Abdrasilov, üniversite hakkında bilgi vererek, üniversite tarihi, bu güne kadar yapılan faaliyetler ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi. Rektör Abdrasilov, “Ahmet Yesevi Üniversitesi Kazakistan’ın bağımsızlığının ardından iki devletin işbirliğiyle kurduğu uluslararası bir üniversitedir.  Türkçe, Kazakça, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim veren Üniversitemizde, 17 ülkeden ve 33 Türk akraba topluluklarından olmak üzere dokuz bine yakın öğrenci öğrenim görmektedir. Türkiye Devletinin de büyük destek sağladığı Ahmet Yesevi Üniversitesi çağdaş modern eğitim sistemiyle öğrencilerine en iyi imkanları sunarak, Türk Dünyasının öncü üniversitesi olmayı hedeflemiştir” diye konuştu. 
Milletvekili Kuanış Sultanoviç ise konuşmasında “Değerli öğrenciler ve kıymetli hocalar buradaki amacımız devlet programlarını sunmak değil, bölgedeki insanların durumunu da tanımak ve bu tür platformlarda arz ve taleplerini dinlemek için buradayız. Değerli öğrenciler, elbette burada gündemimiz öğrenci bursları, öğrenci yurtlarının iyileştirilmesi ve gençlerin eğitimi için gerekli tüm koşulların sağlanması hususudur. Geleceğin teminatı, gençleri desteklemek ve yeteneklerini en iyi bir şekilde kullanmalarını teşvik etmek için gerekli şartları sağlamalıyız” dedi. 
Toplantı değerlendirme konuşmalarının ardından öğrenciler, parlamento üyelerine soru ve taleplerini ilettiler.