Ahmet Yesevi Üniversitesinde"Türk Dünyasında Ortak Alfabe" konferansı06 Şubat 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türkoloji Telekonferansları kapsamında, Ahmet Baytursınov Dil Bilimi Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Alimhan Junisbek "Türk Dünyasında Ortak Alfabe" konulu konferans verdi. Moderatörlüğünü Dr. Nurlan Mansurov’un yaptığı konferansa, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın yanı sıra Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü personeli ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Prof. Dr. Alimhan Junisbekkonferansında, Türk dünyasının ortak alfabeye geçişi hakkında kısa bir değerlendirme yaparak, hazırlamış olduğu ortak alfabe çalışması hakkında katılımcılara bilgi verdi. Junispek konuşmasında 1926 yılında Bakü Türkiyat Kongresi’nde kararlaştırılan 34 harfli Türk alfabesini esas alarak Ahmet Baytursınov Dil Bilimi Enstitüsü tarafından bu alfabe üzerinden yeni bir çalışma ortaya koyduklarını ve bu alfabenin Kazakça, Türkçe ve diğer Türk lehçelerinin ses özellikleri ve fonetiğine uygun olduğunu belirtti. Junispek, ayrıca hazırlamış oldukları bu alfabe ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in Ulu Bozkırın Yedi Unsuru makalesini yayınlayacaklarını bildirdi. 

Konferansın sonunda bir konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, ortak alfabenin Türk Dünyası bakımından çok önemli bir mesele olduğuna vurgu yaparak, bu konuyu ele aldıkları için Prof. Dr. Alimhan Junisbek’e tebrik ve teşekkürlerini iletti.