"Uluslararası Sistemde Hindistan ve Türk-Hint İlişkileri" Paneli Ankara’da Yapıldı11 Şubat 2019

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü ve Stratejik Düşünce Enstitüsü işbirliği ile ''Uluslararası Sistemde Hindistan ve Türk-Hint İlişkileri'' paneli Ankara’da yapıldı. Panele Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Türk Grubu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Hindistan Ankara Büyükelçisi H. E. Sanjay Bhattacharyya, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Programın açılışında konuşan Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Muhammet Savaş Kafkasyalı, uluslararası sistemin yapısı ve işleyişini anlamak amacıyla sistemin bütününü ele alan ve parçalarıyla ilgili olarak büyük devletler üzerinden programlar düzenlediklerini belirtti. Kafkasyalı, “Hindistan ile hayati birlikteliklerimiz ve ortaklıklarımız var. Hint halkı ve kültürüyle birlikte uzun süre beraber yaşadık. Hindistan’ın kültürü dünyanın en kadim kültürlerindendir” dedi.

İki oturumda gerçekleşen programın ikinci oturumu Ahmet Yesevi Üniveristesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü, Doç. Dr. Vakur Sümer'in Oturum Başkanlığında Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Prof. Dr. Hanifi Palabıyık ve Dr. Madhuri Karak'ın katılımıyla gerçekleştirildi.