Ahmet Yesevi Üniversitesi Gazetesi yeni logosu ve tasarımı ile elektronik olarak yayın hayatına devam ediyor12 Şubat 2019

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Gazetesi’nin tarihi gelişim süreci incelendiğinde yayın hayatına 1994 yılında başladığı  ve Kazakça olarak 15 günde bir çıkarılmaktadır. Yesevi Üniversitesi Gazetesi 2012 yılından itibaren ise Türkçe ekiyle birlikte yayımlanmaya başlamıştır.

İlk  Yazı İşleri Müdürü, gazetenin kurucusu, şair ve gazeteci Murabek Duysenbekov ve  ilk editörü de ise Mirzantay Jakup  olmuştur. Ahmet Yesevi Üniversitesi Gazetesi, Muratbek Duysenbekov  yönetiminde ve Güljan Abildayeva editörlüğünde  2011 yılına kadar kurumsal akademik üniversite ve  öğrenci gazetesi  düzeyinde çıkarılmıştır. Mart 2011'den itibarengazetenin kapak sayfası renkli olarak yayınlanmaktadır.  Askat Sadibek  Eylül 2012'ye kadar gazete yönetimine başkanlık yaptıktan sonra görevini Atürkül Taşimova’ya devretti. 2012 yılından sonra,  “Üniversitemizin Sesi Yesevi Gazetesi” başlığıyla içerik zenginleştirildi.  2014 yılında gazetenin editörlüğüne atanan ve halen bu görevi yürüten   Janar Beysenbayeva; Haber Merkezi Bölüm Başkanlığını Bekzhigit Serdali, muhabirliği Elmira Artıkbayeva, tasarımcılığı ise Murat Şahanbayev yapmaktadır. Türkçe yayın bölümünü ise 2018 yılı Eylül ayı itibariyle Süleyman Doğan yürütmektedir.

Üniversitemizin aynası "Yesevi Üniversitesi Gazetesi” üst başlığı ile 15 günde bir yayınlanan gazete içeriğinde ağırlıklı olarak Ahmet Yesevi üniversitesi fakülteleri, kültürel etkinlikler, bilimsel faaliyetler, sosyo-ekonomik haberler, çeşitli etkinlikler, Türkistan, Kazakistan, Türkiye ve Türk Dünyasından haberler, eğitim ve öğretim konularında küresel gelişmeler, öğrenciler, öğretim üyeleri ve ders müfredatları konularında haberler ve makaleler ile yorumlar paylaşılmaktadır. 

2019 Ocak ayı itibariyle Türkçe yayın bölümü yeni AY-Gazete logosu ile yayımlanmakta olan Gazete, 2019 yılında Türkçe ve Kazakça olarak 8 sayfa ve iki dilli yayınını elektronik sürdürecektir. Yeni sayfalar, yeni başlıklar, yeni içerikler ile görsel sayfa zenginliğine kavuşacak olan gazetede kurumsal makale köşeleri ile öğrenciler için yorum ve düşünce sayfası öne çıkarılacak.  Yenilikler arasında; Kazakça ve Türkçenin yanı sıra Türk Cumhuriyetlerinden haberler sayfası ile Rusça ve İngilizce dillerinde yayınlanan Türk Dünyası haberleri de var. 

2019 yılından başlayarak Türkistan Eyaletindeki gelişmeler, kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitemizin etkileşimleri de haber-yorum sayfasında okuyucular ile buluşacak. Yesevi Üniversitesi Gazetesi, hem basılı hem de elektronik olarak Üniversite’nin ve Türkistan’ın aynası olurken, Türk Dünyası öğrencilerinin de katılımıyla ülke ve toplum penceresi işlevini de üstlenebilecek. Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarındaki bilimsel, kültürel ve sanatsal başarılara yönelik haber,  görüş ve düşüncelere yer verilecek. Özellikle Türkiye ve Kazakistan’ın kültür ve sanat aktiviteleri, teknolojik başarı ve büyük yatırımları, ortak faaliyetleri gazete içeriğinde küçük spot başlıklarla okuyuculara hitap edecektir. 

AY-Gazete çalışanları olarak Üniversite mensupları ile birlikte Türkistan, Kazakistan ve Türkiye’yi temsil etmek için çalışıyoruz. Yeni logosu, sayfa düzeni, renkli sayfa tasarımı ve içerik başlıkları ile elektronik olarak Kazakistan’da ilk kez çok dilli kurumsal gazeteciliği birlikte başlatıyoruz.

Eğitim, bilim, kültür ve sanat haberlerini birlikte yazarak hep beraber Türkçe ve Kazakça okumak için yeni yayın hayatında siz değerli okurlarımızla buluşmayı arzu ediyoruz. 

Gazetenin elektronik nüshasına www.ayu.edu.tr sitesinin linkler bölümünden ulaşabilirsiniz.