Ahmet Yesevi Üniversitesinde Gençler Yılı Coşkusu12 Şubat 2019

 

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 5 Kasım 2018 tarihinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında 2019 yılını Gençler Yılı olarak ilan etti. Gençler Yılı açılışı ise  23 Ocak 2019 Astana Expo alanında Nursultan Nazarbayev’in katılımlarıyla gerçekleşti. 

Kazakistan’da büyük yankı uyandıran Gençler Yılı münasebeti ile Ahmet Yesevi Üniversitesinde de bir açılış töreni düzenlendi. Törene, telekonferans aracılığıyla Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinden de katılım sağlandı. Tören Kazakistan ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Törende konuşan,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’den  Kazakistan’a  selamlarını ileterek Türk,  Kazak ve Türk Dünyası gençlerinin Gençler Yılını kutladı. Konuşmasının bir bölümünde; Alihan Bökeyhan, Mağjan Jumabay, Mirjakıp Duvlatulı, Mustafa Çokay gibi büyük aydınların üstün gayretleri sonucunda Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığına dikkat çekti. Başkan Yıldız, gençlere hitaben yaptığı konuşmasında  “Kıymetli gençler, bizim bu coğrafyalarda aldığımız nefes, kendilerini vatan uğruna feda edenlerin son nefesleri sayesindedir”diyerek, Kazak Şair Mağjan Jumabay’in“Ben Gençlere İnanıyorum”şiiriyle sözlerine son verdi. 

Akabinde söz alan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, “Biz 27 yıllık bağımsız bir devletiz. Bu kısa sürede Nursultan Nazarbaev’in politikalarıyla Kazakistan  gelişmiş  ülkeler arasında ilk 50’ye girdi. Kazakistan’ın 2050 stratejik planları çerçevesinde gelişmiş ilk 30 devlet arasına girmeyi amaçlıyor. Tabi bunun gerçekleşebilmesi için bizlere çok görevler düşüyor. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

Rektör Abdrasilov Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Kazakistan ve Türkiye’nin destekleriyle büyük ilerlemeler kaydettiğine vurgu yaparak, bu anlamda büyük katkıları olan  Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkürlerini iletti. Rektör Abdrasilov, konuşmasını gençlerin Gençler Yılını kutlayarak tamamladı. 

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan ise yaptığı konuşmada gençlerin yılını kutladıktan sonra Ahmet Yesevi Üniversitesinin iki kardeş ülke arasında güçlü bir bağ kuran üniversite olduğuna dikkat çekerek Gazi Üniversitesi olarak Türk İslam Dünyasının manevi lideri Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesini kurulduğu günden beri desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini belirtti. 

Gazi Üniversitesinde 78 ülkeden öğrencinin öğrenim gördüğünü, bunlar içinde en çok Kazak öğrencilerin yer aldığını da ayrıca ifade eden Rektör Uslan, dünyanın dört bir yanından misafir ettikleri gençler ile birlikte ve özellikle gönül coğrafyamız Türk Dünyası ile bağlarını en güçlü bir şekilde sürdüreceklerini belirterek, Gençler Yılının Kazakistan’a ve tüm Türk dünyasına hayırlar getirmesini temenni etti. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise Türk Dünyasının Aksakalı Nursultan Nazarbaev’in, 2019 yılını Gençler Yılı olarak ilan etmesiyle bu yıl 100. yılını kutladığımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışını gençlere armağan etmesi önemli bir tevafuk olduğunu belirterek, Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası liderlerinin gençlere ne kadar önem verdiğinin altını çizdi. Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak öğrencileri en donanımlı şekilde Türk Dünyasının geleceği için hazırladıklarını belirten  Rektör Vekili Tomar, gençleri en iyi şekilde yetiştirebilmek için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Rektör Vekili Tomar ayrıca,  Ahmet Yesevi Üniversitesi gençlerinin  ahlaklı, bilgili ve donanımlı bir birey olarak yetiştiğini ve gelecekte Türk dünyasında önemli yerlere geleceklerine vurgu yaptı. 

Törende protokol konuşmalarının ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrenci temsilcileri birer konuşma yaparak kutlama mesajlarını ilettiler. 

Tören, Ahmet Yesevi Üniversitesitarafından hazırlanan konser programıyla sona erdi.