Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Türkistan Gençlik ve Spor il Müdürlüğü arasında İkili İş Birliği Protokolü İmzalandı20 Şubat 2019

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi ile Kazakistan Cumhuriyeti Türkistan Gençlik ve Spor il Müdürlüğü arasında; eğitim, öğretim ve çeşitli spor faaliyetlerin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla  ikili işbirliği toplantısı gerçekleştirildi. 19 Şubat 2019 Salı günü Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Rektör Prof. Dr.  Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Gençlik ve Spor il Müdürü Bolat Kırkpayev  ve rektör yardımcıları, fakülte dekanları ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve basın mensubu katıldı.

Törende konuşan Rektör Abdrasilov, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak spora çok önem verdiklerini belirterek “Üniversitemizde 16 dalda spor faaliyetleri yürütülmektedir. Kurulduğu günden bugüne kadar sportif faaliyetlerin desteklenmesi ile gerek dünya spor oyunlarında, gerekse olimpiyatlarda öğrencilerimiz şampiyonluk kazanmıştır. Özellikle boks, judo ve tekvando gibi spor dallarında olimpiyatlarda şampiyonluk elde etmiştir. Gençlik ve spor il müdürlüğünün de destekleriyle  bu başarıların daha da artacağına inanıyorum” diye konuştu. 

Rektör Vekili Tomar ise konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak sadece bilime önem verilmediği gibi bununla beraber spor, kültür ve sanat alanlarında da çok önemli faaliyetler gerçekleştirildiğini belirtti. Öğrencilerin sosyal etkinliklere yönlendirilmesi gerektiğini ifade eden Rektör Vekili Tomar, bu tür sosyal ve sportif faaliyetlere aktif katılan öğrenciler hem  derslerinde daha başarılı olacağını hem de zararlı alışkanlıklardan uzak duracaklarını dile getirdi.  Bu tür kültür spor ve sanat faaliyetlerinde üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerin başarı elde etmelerinden mutluluk duyduğunu da dile getiren Rektör Vekili Tomar, bu başarıların Ahmet Yesevi Üniversitesinin çeşitli ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması açısından da önemli olduğuna dikkat çekti. 

Gençlik ve Spor il Müdürü Bolat Kırkpayev ise konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesi bünyesinde öğrenim gören 9 bine yakın öğrencinin spor faaliyetlerine ekin bir biçimde katılımlarını sağlamak istediklerini ve dünya çapındaki yarışmalara sporcu yetiştirerek bu başarıları daha da artırmak  istediklerine vurgu yaptı. 

Konuşmaların ardından ikili işbirliği protokolleri imzalandı. Toplantı hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.