Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkmenistan Bayrak Günü Coşkusu20 Şubat 2019


1995 yılında Türkmenistan Parlamentosu’nun aldığı karar ile 19 Şubat Türkmenistan’da Bayrak Günü olarak ilan edilmişti. Türkmenistan’da her yıl geleneksel olarak kutlanan Bayrak Günü, Türk dünyasının ortak üniversitesi özelliğindeki Üniversitemizde öğrenim gören Türkmen öğrenciler tarafından da coşkuyla kutlandı. 
19 Şubat 2019 Salı günü Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, rektör yardımcıları Prof. Dr. Ömirbek Umbetov, Doç. Dr. Pusat Pilten ile Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Dr. Öğretim Üyesi Eftal Ş. Batmaz ile çok sayıda akademisyen VEöğrenci katıldı. 
Türkiye, Kazakistan ve Türkmenistan’ın ulusal marşlarının okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Rektör Vekili Tomar, Türk Dünyasını kendilerinden ayrı görmediklerini belirterek, “Sevgili gençler,   öncelikle sizlerin Bayrak Gününüzü tebrik ediyorum, 1991’den itibaren Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanması ve bunun coşku ile Türk dünyasında ortak bayram olarak kutlanması bizlere büyük mutluluk ve gurur vermektedir. Şimdi ise burada sizinle beraber bu coşkuyu yaşamaktan duyduğumuz ortak sevinç,  Türkiye’nin bir neferi olarak Türkmenistan’ın, Kazakistan’ın, Özbekistan’ın bayraklarını kendi bayrağımız olarak kabul etmemiz nedeniyledir.  Bizler sizlerin ulusal marşlarınızı kendi ulusal bağımsızlık marşımız olarak görüyoruz” diye konuştu. 
Prof. Dr. Tomar ayrıca,  Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk dünyasının ortak üniversitesi olduğuna dikkat çekerek, Türk dünyasından gelen öğrencilerinden sorumlu olarak, onların burada öğrenimlerini en iyi şekilde tamamlayabilmeleri için büyük çaba sarf edildiğini belirtti. Keza öğrencilerin de kendilerini en iyi şekilde yetiştirip buradan aldıkları birikimlerini gelecekte ülkelerine taşımaya çalışmaları gerektiğini ifade etti.
Akabinde söz Alan Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ise Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlık bayramlarının Türk dünyasında hep birlikte kutlandığına işaret ederek, bu ortak sevince Üniversitenin ev sahipliği yapmasından dolayı gurur duyduklarını ve ulusal değerlerimizi paylaşarak birlik ve bütünlüğümüzün pekiştirildiğini söyledi. Pilten ayrıca bu anlamda Üniversiteye düşen sorumlulukları paylaşarak ve yardımlaşarak  yerine getirme azmi ve bilicinde olduklarını vurguladı.
Akabinde söz alan Sosyal Bilimler Dekanı Dr. Öğretim Üyesi Eftal Ş. Batmaz ise konuşmasında ”Sevgili gençler burası Türk dünyasının ortak üniversitesidir. Bizler bir bütünün parçaları gibiyiz. Burayı Türkmen, Kazak,  Özbek ve tüm Türk kökenli halkların kendi kültürlerini yansıtması kültürel değerlerin tanıtımı ve etkileşimi açısından çok önemli görüyorum. Bu gün burada Türkmenistan Bayrak Bayramının kutlanması ve bu sahnenin her gün farklı bir kültürü ağırlaması, Ahmet Yesevi Üniversitesinin en önemli hususiyetlerindendir diye düşünüyorum” dedi.
Kutlama programı Türkmen öğrenciler tarafından hazırlanıp sunulan konser, skeç ve halk oyunları gösterileri ile sona erdi.