Ahmet Yesevi Üniversitesinde Cannes Ödüllü Filmin Yönetmeni ve Oyuncusu Öğrencilerle Buluştu 21 Şubat 2019

 

71. Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan “Ayka” Filmi yönetmeni ve Oyuncusu Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. 

Psikolojik Dram türüne ait Yönetmen Sergey Dvortsevoy tarafından çekilen “Ayka” adlı Kazak filmin baş rol oyuncusu Samal Yeslyamova 71. Cannes Film Festivali’nde  en iyi kadın oyuncu rolüne layık görüldü. Söz konusu filmin yapımcısı ve oyuncusu Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek filmin ödüle giden sürecini paylaştı. 19 Şubat 2019 Salı günü Kültür Merkezinde büyük katılım ve coşkuyla gerçekleştirilen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile rektör yardımcıları, fakülte dekanları ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, 71. Cannes Film Festivali’nde kazandıkları başarıdan dolayı filmin yönetmeni ve oyuncusunu tebrik ederek, Kazakistan’da çekilen bir filmin böyle uluslararası festivallerde ödül kazanmasının gurur verici olduğuna vurgu yaptı. Kazakistan’da ve Türk Cumhuriyetlerinde sinema sektörünün çok hızlı geliştiğini dile getiren Abdrasilov, Üniversite olarak sanata ve sanatçıya büyük değer verdiklerini belirtti. Söz konusu filmin Fransa’da Cannes Film Festivalinde ödül almasının, hem Kazakistan’ın tanıtımına hem de Kazak kültür ve sanatının gelişimine büyük katkı sağladığını dile getirerek Ayka Filmi’nin yapımında emeği geçenleri kutladığını söyledi. 

Yönetmen Sergey Dvortsevoy ise konuşmasında marifetin iltifata tabi olduğuna dikkat çekerek, sanatın bu tür platformlarda tanıtılması ve desteklenmesinin sanatı daha da geliştireceğine vurgu yaptı. 

Oyuncu Samal Yeslyamova ise konuşmasında bu büyük başarının Kazak gençlerine rol model olduğunu ve bu başarının geleceğe dönük yapımların kalitesini  artıracağına inandığını belirtti.

Konuşmalarını tamamlayan  Yönetmen Sergey Dvortsevoy ve oyuncu oyuncusu Samal Yeslyamova’ya Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov Kazak milli giyisisi Çapan giydirdi. Program Ayka filminin gösterimi ile sona erdi.