Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Tomar “Ulu Bozkır Medeniyeti ve Değerleri” Sempozyumuna Konuşmacı Olarak Katıldı22 Şubat 2019


Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar “Ulu Bozkır Medeniyeti ve Değerleri” uluslararası sempozyumuna konuşmacı olarak katıldı.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Vekili Danışmanı ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Çelik ile birlikte  21 Şubat 2019 tarihinde Kazakistan’ın Çimkent şehrindeki Muhtar Avezov Üniversitesi’nde gerçekleşen  “Ulu Bozkır Medeniyeti ve Değerleri” adlı sempozyumun açılış töreninde konuşma yaptılar.
Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı konuşmada, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yakın zamanda yayınladığı  “Ulu Bozkırın Yedi Unsuru” makalesinin önemine değinerek Nursultan Nazarbayev’in kaleme aldığı Ulu Bozkırın Yedi Unsuru makalesinin son zamanlarda bir Türk Devlet adamının kaleme aldığı,  Türk kültür ve tarihinin geçmişini ve geleceğini içeren en önemli makalelerden birisi olduğunu ifade etti.  Türk dünyasında büyük yankı uyandıran bu makale, Türk medeniyetinin bütün unsurlarının yeniden araştırılması, kültürel değerlerin yeniden incelemesi ve tanıtılması açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Tomar, bozkırın sadece fatihler yetiştirmediğini, Farabi ve Ahmet Yesevi gibi bilim ve fikir insanları yetiştirdiğini vurguladıktan sonra bu coğrafyanın tanıtılması için müzik, film ve özellikle eski Türk arkeolojisi alanlarında önemli görevlerin bizleri beklediğini vurguladı.    
Prof. Dr. Yüksel Çelik ise konuşmasında, değişimin evrensel bir olgu olduğuna, Zeitgeist’in (zamanın ruhu) gereğini yaparken diğer bir ifadeyle gelenekten güç alarak geleceğe yönelirken Bozkır/Step imparatorluklarının ve halklarının ürettiği değerlerin son derece önemli olduğuna dikkat çekti.