Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehemmed Fuzuli Elyazmalar Enstitüsü arasında işbirliği protokolü imzalandı22 Şubat 2019

 

Tarih, kültür  ve  soy bakımından kardeş iki ülke olan Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeşlik ilişkilerini bilimsel işbirliği alanına da taşınması amacı ile Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehemmed Fuzuli Elyazmalar Enstitüsü arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

Türkçe, Azerbaycan Türkçesi  ve Kazak Türkçesi olmak üzere 3 dilde hazırlanan işbirliği protokolü Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehemmed Fuzuli Elyazmalar Enstitüsü Müdürü Akademik Teymur Haşim Oğlu Kerimov arasında imzalandı.

Söz  konusu Protokol çerçevesinde; Azerbaycan, Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin ortak tarihi kitap anıtlarının, tarafların ilgili eserlerde mevcut olan tarihi elyazmaların basım ve araştırma sahasında karşılıklı ilişkilerinin sağlanması, bilimsel-kültürel tecrübe değişiminin hayata geçirilmesi, Türk halklarının ortak kültürel mirası sayılan Türk Dilli kitapların, eski elyazma ve eski baskı kitapların basılması, yayımlanması, muhafaza edilmesi, bu mirasın dijital ortama aktarılması sahasında işbirliği yapmak, talimatlara göre bilimsel-kültürel alanda tecrübe paylaşımında bulunmak amaçlanmaktadır.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mehemmed Fuzuli Elyazmalar Enstitüsünde iş birliği protokolü sonrasında, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız  "Türk dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi" konulu bir konferans verdi.