“Maden Çıkarma Endüstrisinde Şeffaflık Girişimleri: Veri Tabanı ve Zorluklar” konulu seminer28 Şubat 2019

Avrasya Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı Saken Mukan “Maden Çıkarma Endüstrisinde Şeffaflık Girişimleri: Veri Tabanı ve Zorluklar” konulu seminer verdi

Saken Mukan, seminerinde ana hatlarıyla Maden Çıkarma Endüstrisinde Şeffaflık Girişimlerinin tarihi hakkında konuştu ve bu Girişim hakkında detaylı bilgiler verdi. Girişim sistemindeki en son değişikliklere ve Kazakistan’da standartların tam olarak uygulanmasının önündeki zorluklara değindi. 

Mukan, Kazakistan'da bu konuda çalışmaların 2005 yılında başladığını, yani Girişime Üyelik Anlaşması'nın imzalanmasından sonra ülkenin uluslararası düzeyde 2007 yılında Girişimin tam teşekküllü üyesi olduğunu belirtti. Ayrıca, Kazakistan’da, Girişim kapsamında Hükümetin gerçekleştirdiği faaliyetler yanında sivil toplum ile ortaklaşa alınan önlemlere de değindi.

Seminerin devamında Mukan, Kazakistan'da Girişimin başlatılmasının petrol ve doğalgaz şirketleri için getirdiği avantajlar ve faydalar hakkında bilgi verdi. Maden çıkarma endüstrilerine büyük miktarda yatırım yapılması, ülkenin uzun vadeli istikrarından yararlanılarak yatırım ortamındaki istikrarsızlığın azaltılmasının temel avantajlar olarak kabul edilebileceğini vurguladı. Ayrıca, devlete yapılan ödemelerin şeffaflığının; petrol ve doğalgaz şirketlerinin yatırımlarının ülkenin gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu açıklamaya da yardımcı olacağından söz etti.

Seminerin sonunda katılımcılar, Maden Çıkarma Endüstrisinde Şeffaflık Girişimi’nin Kazakistan’daki ve dünyadaki faaliyetleri hakkında fikir alışverişinde bulundular.