Ahmet Yesevi Üniversitesinde Ak Kalpak Günü Coşkusu06 Mart 2019

 

Otuz üç Türk akraba topluluğundan öğrencilerin eğitim gördüğü ve Türk halklarının kültürel motiflerinin sergilendiği üniversitemizde, bu kez Kırgız öğrenciler sahnedeydi. 2011’den itibaren Kırgızistan’da resmi olarak kutlanan Ak Kalpak Günü vesilesi ile Üniversitemizde de bir etkinlik düzenlendi. 5 Mart Salı günü Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa; Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, rektör yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Doç. Dr. Pusat Pilten’in yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Kırgız öğrenciler tarafından tertip edilen kutlama programında Ak Kalpağın Kırgız geleneğinin en önemli sembollerinden birisi olduğu, Kırgızlar’ın kutsal gördükleri, kalpaklarını, doğum, düğün, cenaze gibi özel ve önemli anlarda taktıkları belirtildi. Ayrıca kalpağın atalarının izini taşıdığı ve karlı Tanrı Dağını da simgelediği ifade edildi.

Törende konuşan  Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, bütün milletlerin kendine has kültürel değerleri olduğuna dikkat çekerek, “Türk, Kazak, Kırgız, Özbek, Çuvaş, Tatar ve diğer Türk milletleri olarak hepimizin kendimize has kültürel değerlerimiz vardır. Bunlar bazen bir örtü, bir kalpak veya bir giysi olur.  Bu kültürel unsurlara bakıldığında sade bir görünüşe sahip olsa bile onun tarihten gelen derin bir manası vardır, bu gün işte bu tanrı dağlarının aklığını, saflığını ve yüceliğini anımsatan Kırgız kültüründe önemli bir yere sahip olan Ak Kalpak Günü vesilesi ile bir aradayız. Kültürel miraslarını en güzel şekilde temsil eden ve Türk Dünyasının birlik sembolü Ahmet Yesevi Üniversitesinde bu coşkuyu yaşattıkları için Kırgız gençlerini tebrik ediyorum” diye konuştu. Rektör Vekili Tomar“Kırgız kardeşlerimizin Ak Kalpak günü kutlu olsun”sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Akabinde söz alan rektör yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov günün önemine vurgulayarak, Ak Kalpak Günü kutlama mesajlarını ilettiler.  

Konuşmaların ardından Kırgız öğrenciler şarkılar söyleyip şiirler okudu ve Kırgız kültürünü yansıtan gösteriler yaptılar.