Ahmet Yesevi Üniversitesinde 8 Mart Dünya kadınlar Günü Kutlama Programı Yapıldı08 Mart 2019

 

Sekiz Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde kutlama programı düzenlendi. Sosyal ve Kültür işleri Müdürlüğü tarafından tertip edilen etkinlik, Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

Personel ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, rektör yardımcıları, Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Prof. Dr. Nurlan Batırbaev, Doç. Dr. Pusat Pilten, Doç. Dr. Şolpan Esimova ve Dr. Emrekul Abuov ile fakülte dekanları da katıldı.  

Kadınlar toplumsal yapının önemli dinamikleri arasında yer aldığını dile getiren Rektör Abdrasilov, “1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde II. Enternasyonal toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart'ın   “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi. Yaklaşık yüz yıldır kutlana gelen 8 Mart kadınlar günü dünyanın bütün ülkelerinde olduğu gibi Kazakistan’da da coşkuyla kutlanmaktadır. Hayatın her alanında etkin bir şekilde yer alan kadınlarımızın bir anne, eş ve çalışan olarak her zaman toplumun gelişimine ve çocuk terbiyesinde önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bu vesile ile çalışan bayan personellerimizin ve tüm kadınların bu anlamlı gününü en samimi dileklerimle kutluyorum” diye konuştu. 

Rektör Vekili Tomar ise, kadınların huzurlu ve eğitimli bir toplumun temel taşları olduğunu belirterek, "Çalışanlarımızın büyük bir kısmı kadınlardan oluşmakta. Gerek akademisyen gerek personel ve gerekse öğrenci olsun çoğunluğu kadınlar oluşturmaktadır. Biliyorsunuz ki bizim kültürümüzde kadınların yeri hep ayrı olmuştur. Geçmişten günümüze  kadınlar her alanda olduğu gibi devlet yönetiminde gibi yüksek mercilerde de görev almışlardır.  Ancak son zamanlarda modernitenin getirdiği sistem kadınların toplumdaki yerini sarsmış ve kadınlara olan şiddeti artırmıştır. Zira geleneksel aile yapısını koruyan Türkistan kadınları toplumdaki yeri ve önemini her zaman korumuştur. Bizler burada  öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirerek toplumuzun temel taşları olan kadınların yerini koruması için gayret göstermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın bu özel gününü kutluyorum” dedi.  

Programda protokol konuşmalarının ardından Üniversitemizde görev yapmakta olan idari ve akademik kadın personellere teşekkür belgesi takdim edildi. Etkinlik, Sosyal ve Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan konser ve halkoyunları gösterileri ile sona erdi.