Ahmet Yesevi Üniversitesinde İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Yapıldı13 Mart 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi tarafından İstiklal Marşının kabulünün 98. Yılı münasebetiyle  "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı" düzenlendi. 

12 Mart 2019 Salı günü Hazırlık Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ve Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet  Güngör’ün yanı sıra üniversitemizde öğrenim gören Türk, Kazak ve Türk dünyasından öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve ulusal marşların okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Rektör Vekili Tomar, toplumların tarihinde önemli sembolleri olduğuna vurgu yaparak,“Bizler Oğuz boyu olarak bu coğrafyadan Anadolu’ya göç ettik. Bin yılı aşan bu tarihte Karahanlı, Gazneli, Selçuklu ve Osmanlı gibi köklü medeniyetler inşa ettik. Tabi bu süre zarfında pek çok dış güçlerle mücadele ettik. Yaklaşık yüz yıl önce de büyük bir işgale karşı bağımsızlık mücadelesi verdik. Şükürler olsun ki bu işgal çok kısa sürdü. Elbette bu işgalin kısa sürmesinde milli şairimiz Mehmet Akif’in de önemli bir yeri vardır. Biliyorsunuz ki her ülkenin milli marşları bağımsızlıktan sonra yazılmıştır ancak Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı bu marş bize kurtuluş zaferini getirmiş ve bağımsızlığımızın sembolü olmuştur. İslam medeniyetlerinde; ezan, bayrak ve milli marş gibi dini ve milli semboller en büyük dayanak noktasıdır. Bizler zor duruma düştüğümüz zaman bu sembollere sarılıyoruz ve bu semboller sayesinde ayakta duruyoruz. Bu günler klasik törenler gibi görülmemelidir, bu günler aslında çok anlamlı günlerdir. Bizler bu günleri yaşatarak milli değerlerimizi yarınlara aktarıyoruz” diye konuştu.  

Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör ise konuşmasında, programın tertip edilmesinde emeği geçen ve bu anlamlı güne ilgi gösterip katılım sağlayan tüm yönetici, hoca ve öğrencilere teşekkürlerini sundu. 

Açış konuşmalarının ardından programda şiirler okundu, türküler söylendi. 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı, Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklarından gelen öğrenciler tarafından İstiklal Marşı’nın on kıtasının seslendirilmesiyle sona erdi.