Hoca Ahmet Yesevi Kütahya’da Anıldı14 Mart 2019

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen ''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere ne söyler?'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Kütahya Dumlupınar ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Remzi Gören, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, ''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere ne söyler?''  sorusundan hareketle Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatına ve gençlere tavsiyelerine dair bilgi verdi. Prof. Dr. Musa Yıldız, "Yesevi, Peygamber Efendimizin Mekke’den yaymış olduğu İslam ışığına bir ayna tuttu ve Anadolu’ya yansıttı. Bu ayna Anadolu’da Hacı Bektaş-ı Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Hacı Bayram-ı Veliler olarak tezahür etti ve Anadolu’yu mayaladılar.Kütahya’nın manevi mimarlarından Sunullah Gaybi de Hoca Ahmet Yesevi’nin takipçilerindendir. Yine Kütahyalı Evliya Çelebi de Hoca Ahmet Yesevi’nin soyundan gelmektedir. Meşhur Seyahatname’sinde gittiği yerlerde Yesevi talebelerinin kabirlerine vurgu yaparak işaret etmiştir. Balkanlar’da Sarı Saltuklar, Gülbabalar ve Demirci Babalar olarak tezahür etti. Bugün Anadolu’da Balkanlarda Müslümanlık varsa bu önce Yüce Allah’ın, sonra Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir" diyebiliriz şeklinde konuştu.

Konferans sonrasında Prof. Dr. Musa Yıldız, Kütahya Dumlupınar Üniversitesikütüphanesine Ahmet Yesevi Üniversitesi yayınlarından hediye etti.