Kazakistan Cumhuriyeti "Bilim Fonu" Yönetim Kurulu Başkanı Anuarbek Sultangazin’den Üniversitemize Ziyaret14 Mart 2019

 

Kazakistan Cumhuriyeti "Bilim Fonu" Yönetim Kurulu Başkanı Anuarbek Sultangazin, Hoca Ahmedt Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesini ziyaret etti. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, Üniversitemizde öğrenim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katıldı.  

Toplantıda bir konuşma yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrassilov Üniversitenin bilimsel  çalışmalarına değindi.  2018-2019 eğitim- öğretim yılında 35 proje üzerinde bilimsel araştırma çalışmalarını devam ettirdiklerini söyleyen Abdrassilov, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 2019 yılını gençler yılı ilan etmesi münasebeti ile projelerin birçoğunun gençlere yönelik olduğunu vurguladı.

Toplantıda mevcut projelerin sunumu yapılarak devlet teşviklerini kazanan  projeleri tanıtımı yapıldı. Turizm, sağlık, botanik ve bağcılık gibi alanlarda uygulanan projelerin alanında etkin olabilmesi için Üniversite desteğinin gerekliliği üzerinde duruldu.

Anuarbek Sultangazi ise Üniversitede uygulama alanı mümkün olan bilimsel projelere dair bazı görevlerin yerine getirildiğini belirtti. Sultangazi ayrıca, ticarileşme sürecine dayanılarak, ülkenin bilimsel alanda epeyce yol aldığını, bu bakımdan, eğitim kurumlarının, özellikle de uluslararası eğitim kurumlarının bu yöne odaklanmasının oldukça verimli olduğunu ifade etti. Devlet Başkanı Nazarbayev’in "100 Gerçek Adım" programı çerçevesinde yürütülen projelerle  yalnızca Kazakistan’ın değil,  Ülkede yatırımı olan yabancı ortakların girişimine yönelik yeni bazı teşvikler verildiğini bildirdi. 

Halen ülke çapında 23 büyük  projenin hayata geçirildiğini, asıl hedefin  bilim adamları ile birlikte endüstriyel uygulamalar temelinde üniversiteli genç bilim insanlarının bu projelerde görev alması gerektiğine vurgu yaparak konuşmasını tamamladı.