Ahmet Yesevi Üniversitesinde Fidan Dikimi Etkinliği15 Mart 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi  Botanik Bahçesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından üniversite yerleşkesinde ağaçlandırma çalışması yapıldı.

Botanik Bahçesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Ender Sayın’ın koordinatörlüğünde tertip edilen etkinlikte 400 adet kayısı fidanı toprakla buluşturuldu. Fidan dikimi etkinliğine, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Rektör Vekili Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Çelik, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Dr. Öğr. Üyesi Eftal Şükrü Batmaz, Tıp Fakültesi Hastanesi Müdürü Fatih Öztekin ve İngiliz Dili Bölümü okutmanı Ali Evler’in  yanı sıra akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Botanik Bahçesi Müdür Yardımcısı Ender Sayın, daha yeşil bir Üniversite ve daha yeşil bir Türkistan için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, Türkistan Şehri yerleşim alanında hava kirliliğini önlenmesi ve Üniversitenin estetik görünümüne kavuşması için  yeşil alan ve peyzaj çalışmalarını çok önemsediklerini ve bu kapsamda Üniversitenin kampüsünde yıl içerisinde iki bine yakın fidanı toprakla buluşturulduklarını dile getirdi. Öğrencilerin doğaya karşı sorumluluk sahibi bireyler olmaları için bu tür etkinliklerin farkındalık yarattığını vurguladı.